Potężna ewakuacja. Setki tysięcy ludzi musi opuścić swoje domy

Potężna ewakuacja. Setki tysięcy ludzi musi opuścić swoje domy Źródło: źródło: caijing.com, safebee.com

Tego dnia tysiące Kalifornijczyków nie zapomni do końca swojego życia. W ramach ochrony zdrowia i życia obywateli, władze Kalifornii zarządziły masową ewakuację z rejonów centrum stanu.

Zgodnie z tą decyzją aż 160 tys. osób musi ewakuować się ze swoich domów i udać się w bezpieczne miejsce. Wszystko przez wadę w konstrukcji wysokiej na 230 metrów zapory wodnej w miejscowości Oroville (250 km na północ od San Francisco). Wyrwa, która powstała w kanale spustowym uniemożliwia kontrolowanie poziomu wody w zbiorniku. Ten jest natomiast najwyższy od momentu powstania zapory.

Służby inżynieryjne podały, że napór cieczy jest tak potężny, że kanał spustowy może się w każdej chwili zawalić, co sprawi potężny wylew do rzeki Feather i w efekcie powódź. W związku z tym zagrożeniem zarządzono masową ewakuację miasta Oroville i okolic. Tym samym aż 160 tys. osób musi natychmiast opuścić swoje domy i schronić się na terenach powyżej zapory.

Jak dotąd obsługa obiektu i władze Oroville przekonywały, że zapora jest wytrzymała i nikomu nie grozi niebezpieczeństwo. Sytuacja zmieniła się, kiedy w ubiegłym tygodniu w kanale spustowym powstała wyrwa o długości 50 metrów. Od tamtego czasu woda leje się przez kanał i przelew awaryjny. Niestety, stan wody wciąż pozostaje na niebezpiecznym poziomie.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News