Anti-Defamation League (Liga Przeciwko Zniesławieniom) to żydowska organizacja działająca na terenie Stanów Zjednoczonych. Liga zajmuje się walką z antysemityzmem i obrażaniem Żydów. Jest jedną z najstarszych tego typu organizacji. O ADL znów jest głośno, gdyż organizacji na czarną listę wpisała… postać z memów.

Żaba Pepe zadebiutowała w internecie zaraz po tym jak ukazała się w komiksie „Boy Club” Matta Furiego w 2005 roku. Pepe szybko stał się popularny w serwisach takich jak 4chan, by potem rozprzestrzenić się dalej. Internauci do dziś chętnie używają memów ze smutną żabą do wyrażania własnych emocji. Często też Pepe ulega różnym przeróbkom.

I o właśnie te modyfikacje chodzi ADL. Organizacji bardzo nie spodobały się wersje Pepe jako członka Ku Klux Klanu czy nazisty. Bohatera memów przez takie kontrowersyjne wersje zaliczono do niechlubnego zbioru symboli nienawiści, gdzie stanął obok swastyki i flagi Skonfederowanych Stanów Ameryki.

 – Po raz kolejny, rasiści i nienawistnicy przejęli popularnego mema internetowego i wykorzystali go do własnych celów rozprzestrzeniania fanatyzmu i nękania innych użytkowników sieci – skomentował szef Ligi, Jonathan Greenblatt.

Organizacja posiada bazę ponad 150 symboli i obrazów, które mają reprezentować wspomniany fanatyzm czy nienawiść. Baza danych zwana, Hate on Display, została założona w 2000 roku w celu śledzenia grup nienawiści i pomaganiu w identyfikowaniu symboli, które określono jako „potencjalne symbole ekstremistów i antysemitów”.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: wprost.pl, nytimes.com
pt

...

Zobacz również