Jak donosi portal money.pl posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą likwidacji podatku dochodowego, składek ZUS oraz VAT i zastąpienia ich zryczałtowanym 15% podatkiem od obrotów. Rząd Szydło podchodzi jednak to pomysłu sceptycznie. 

Jak przekonuje poseł Prawa i Sprawiedliwości, Adam Abramowicz, projekt przygotowany przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego (w którego składzie większość stanowią posłowie PiS) zakłada zastąpienie podatku dochodowego, VAT i składek ZUS dla małych firm (których roczny przychód nie przekracza 30 tys. zł) jednym podatkiem zryczałtowanym od obrotów w wysokości 15 proc.

Jak również zapewnia Abramowicz nie rodzi to – wbrew obawom – problemów dla systemu emerytalnego, ponieważ działający aktualnie w szarej strefie tak czy inaczej dostawaliby świadczenia z opieki społecznej w wysokości 600 zł (najniższa emerytura aktualnie wynosi 860 zł).

Według posła Prawa i Sprawiedliwości takie rozwiązanie ułatwi prowadzenie firm oraz zachęci bezrobotnych do zakładania własnych.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości podchodzi jednak do pomysłu swoich posłów sceptycznie.

 – Na razie nie pracujemy nad takim rozwiązaniem. Czy zaczniemy? Dziś rzeczywiście jest problem z osobami, które osiągają dochody rzędu 1,3 tys. zł i większość tej kwoty muszą przeznaczyć na ZUS. Proponowane rozwiązanie jest ciekawe. Trudno je jednak przeprowadzić, choćby ze względów technicznych – powiedział w rozmowie z money.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed dodając, że do końca roku jego rząd chce napisać nowy Kodeks Pracy.

Pełne poparcie dla pomysłu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego wyraziły już Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacja Republikańska.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: money

...

Zobacz również