Posłanka PO: Zakazać wstępu do szkół nieszczepionym dzieciom

Posłanka PO: Zakazać wstępu do szkół nieszczepionym dzieciom Źródło: fot. pixabay / wikimedia / Mariusz Ch.

Coraz więcej dzieci w Polsce nie jest szczepionych, co w konsekwencji prowadzi do powrotu groźnych chorób. Jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej zaproponowała jak temu zaradzić - zakazać wstępu do przedszkoli i szkół dzieciom, które nie są szczepione. 

Tylko we Wrocławiu, Sanepid prowadzi ponad 300 spraw w związku z nieszczepieniem dzieci. Większość z nich znajdzie swój finał w sądzie, gdzie najprawdopodobniej rodzice zostaną ukarani grzywną i zobligowani do zaszczepienia swoich pociech.

Ruch antyszczepionkowy jednak nie słabnie i mimo wysokich kar coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. To - jak przekonują lekarze i Sanepid - prowadzi do powrotu groźnych chorób, z którymi poradziliśmy sobie w przeszłości.

Lekarz i posłanka Platformy Obywatelskiej, prof. Alicja Chybicka, proponuje proste rozwiązanie, które wprowadzono już w niektórych krajach - zakazać wstępu do przedszkoli i szkół nieszczepionym dzieciom.

 - W USA wprowadzono sankcje polegające na tym, że nieszczepione dzieci nie mogą chodzić do publicznych szkół i przedszkoli. To słuszna droga. I znacznie lepsze rozwiązanie od zabierania dzieci rodzicom - mówi prof. Chybicka w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

Pomysł posłanki Platformy Obywatelskiej natychmiast spotkał się z dezaprobatą. Antyszczepionkowcy naturalnie przekonują, że nikt nie ma prawa zmuszać ich do szczepienia dzieci. Z kolei według prawników, nie dość, że byłoby to niezgodne z konstytucją to jeszcze niesłusznie karane byłyby dzieci zamiast rodzice.

bh

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News