Podczas głosowania nad kandydaturą nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego doszło do oszustwa. Posłanka Kukiz’15 Małgorzata Zawiercan zagłosowała za nieobecnego na sali Kornela Morawieckiego. Obydwoje nie są już członkami klubu Kukiz’15.

W ubiegły wtorek Prawo i Sprawiedliwość niespodziewanie dodało do czwartkowego bloku głosowań głosowanie nad kandydaturą nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Opozycja niezadowolona z poczynań obozu władzy, który nie pierwszy już raz zaskoczył Sejm takim działaniem postanowiła zaprotestować i wyłączyć się z głosowania. Kluby Kukiz’15, Nowoczesna i PO postanowiły wyciągnąć swoje karty do głosowania, by pozbawić Prawo i Sprawiedliwość możliwości wybrania nowego sędziego z uwagi na brak sejmowej większości. Z ustaleń opozycyjnych klubów wyłamało się jednak kilku posłów Kukiz’15 i sędzia Zbigniew Jędrzejewski został wybrany do TK.

To jednak nie wszystko, jak się okazało, posłanka Kukiz’15 Małgorzata Zawiercan zagłosowała „na dwie ręce” wyręczając w obowiązkach swojego partyjnego kolegę Kornela Morawieckiego, który był nieobecny podczas głosowania.

Gdy oszustwo wyszło na jaw, klub Kukiz zdecydował wyrzucić Zawiercan ze swoich szeregów, a Morawiecki sam opuścił formację. Obydwoje nie mają sobie nic do zarzucenia.

Zawiercan w rozmowie z mediami oświadczyła, że głosowała za Morawieckiego, bo ten źle się poczuł. Z kolei Morawiecki uważa, że – mimo iż jest to zabronione prawem – to jest to „w porządku w sensie moralnym”.

Uważam, że nic specjalnego się nie stało, większość sejmowa zagłosowała. Uważam, że jeżeli upoważniam kogoś do głosowania, to jest w porządku. W sensie moralnym – powiedział mediom Morawiecki.

Klub Kukiz’15 poinformował ponadto, że złoży w prokuraturze w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Do podobnych sytuacji dochodzi m.in. w rosyjskim parlamencie gdzie posłowie masowo głosują za swoich nieobecnych kolegów.

https://www.youtube.com/watch?v=emoK4DNcZ9g

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: tvn24

...

Zobacz również

Zobacz również