Ostatnie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego nie przejdzie bez echa. Prezes wygłosił je podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie. Po tak mocnych słowach, które padły z ust Kaczyńskiego, Merkel nie może już dłużej odwracać oczu od spraw Polaków. 

Rząd PiS-u od lat intensywnie stara się uzyskać od Niemców odszkodowanie za straty, które poniosła Polska podczas II Wojny Światowej. Niemiecki rząd odpowiedział na te roszczenia i poinformował, że sprawa reperacji wojennych została już ostatecznie uregulowana. W programie „Minęła dwudziesta” TVP Info, Antonii Macierewicz stanowczo zaprzeczył, jakoby Polska miała się zrzec odszkodowań wojennych od Niemiec.

Uzyskanie odszkodowania od Niemców kwestią honoru

Dzisiaj w Krakowie Kaczyński ponownie odniósł się do należnej Polakom refundacji:

– Musimy umacniać IPN, musimy budować Muzeum Ziem Wschodnich, Muzeum Ziem Zachodnich i musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii. Francuzom zapłacono, Żydom zapłacono, wielu innym narodom zapłacono za straty, które ponieśli w czasie II wojny światowej, Polakom nie. Musimy odrzucić mikromanię, która kazała nam godzić się z tym, że innym narodom zapłacono za straty wojenne, a nam nie. Chodzi nie tylko o środki narodowe, chodzi o nasz status, o nasz honor – nawoływał prezes Jarosław Kaczyński.

Polakom nic się nie należy

Przypominamy, że kilka miesięcy temu niemiecki rząd odniósł się do roszczeń rządu PiS i poinformował, że nie zamierza w tej sprawie prowadzić żadnych negocjacji z Polską.

– Z punktu widzenia finansowego, moralnego i politycznego sprawa jest zamknięta – powiedziały niemieckie źródła rządowe dziennikowi Rzeczpospolita. Według Niemców Kaczyński domaga się zwrotu nie dlatego, że realnie liczy na wypłatę pieniędzy, a dlatego, że tymi działaniami chce sobie zaskarbić poparcie wyborców.

W momencie, kiedy temat ponownie wypłynął na wierzch, Angela Merkel nie może już dłużej milczeć. Musi przedstawić swoje stanowisko wobec publicznej deklaracji Kaczyńskiego. Tym bardziej, że prezes pod koniec swego wystąpienia zapowiedział, że najbliższy rok będzie dla PiS-u rokiem ciężkiej pracy ku zwycięstwu, które się Polakom należy.

Te MEMY najlepiej podsumowują 2 lata rządów PiS!

9 największych kompromitacji rządu PiS

...

Zobacz również

Zobacz również