Czy w Poniedziałek Wielkanocny jest wolne? To ważne święto!

Czy w Poniedziałek Wielkanocny jest wolne? To ważne święto! Źródło: wikimedia.org/Augustas Didžgalvis

Poniedziałek Wielkanocny wolny od pracy i szkoły? Lany Poniedziałek to drugi dzień Wielkanocy, który spędzamy wspólnie z rodziną, biesiadując przy świątecznym stole, a przy tym oblewając się wodą na szczęście. Czy ustawowo jest on dniem wolnym od pracy i zajęć? Czy to jedynie święto kościelne?

Poniedziałek Wielkanocny wolny od pracy i szkoły? Lany Poniedziałek, czy Śmigus-dyngus, obchodzony w tym roku 22 kwietnia, to pogańska, słowiańska tradycja, którą z czasem związano ze świętami Wielkiejnocy

 - A gdy się rozswawolowala kompania, panowie i dworzanie, panie, panny, nie czekając dnia swego, lali jedni drugich wszelkimi statkami, jakich dopaść mogli; hajducy i lokaje donosili cebrami wody, a kompania dystyngwowana, czerpając od nich, goniła się i oblewała od stóp do głów, tak iż wszyscy zmoczeni byli, jakby wyszli z jakiego potopu. Stoły, stołki, kanapy, krzesła, łóżka, wszystko to było zmoczone, a podłogi jak stawy wodą zalane - opisywał ksiądz Jędrzej Kitowicz w swoim dziele "Opis obyczajów staropolskich za panowania Augusta III".

Poniedziałek Wielkanocny - co to za święto?

W Kościele katolickim to drugi dzień oktawy wielkanocnej, kiedy liturgie odbywają się zgodnie z porządkiem niedzielnym. Wywodzi się on z ludowych zwyczajów, w których to praktykowany był śmigus-dyngus. Słowiański zwyczaj polegał na symbolicznym okładaniu się witkami wierzby po nogach oraz wzajemnym polewaniu wody. Był on związany z odejściem zimy i powitaniem wiosny oraz budzącej się do życia przyrody, a polewanie wodą miało zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności, dlatego właśnie w szczególności polewane były dziewczyny. 

Obecnie zwyczaj ten jest popularny przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, która w Lany Poniedziałek oblewa się wodą dla żartów. 

Poniedziałek Wielkanocny wolny od pracy i szkoły? Czy Lany Poniedziałek jest dniem wolnym?

Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach rozpoczyna się 18 kwietnia, czyli od Wielkiego Czwartku i trwa do 23 kwietnia. Uczniowie szkół wrócą na zajęcia dydaktyczne dopiero w środę 24 kwietnia, na uczelniach terminarz jest podobny, jednak może się różnić w konkretnych przypadkach. Kalendarz roku szkolnego i dni wolnych od szkoły jest dostępny na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej

Wielkanocny Poniedziałek jest dniem ustawowo wolnym, więc dorośli również mogą liczyć na długi weekend, co prawda to tylko jeden dzień. Wszystkie dni wolne od pracy są zawarte w ustawie z 18 stycznia 1951 roku z nowelizacjami i są to:

 • 1 stycznia - Nowy Rok,
 •  6 stycznia - Święto Trzech Króli,
 • pierwszy dzień Wielkiejnocy,
 • drugi dzień Wielkiejnocy,
 • 1 maja - Święto Państwowe,
 • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
 • dzień Bożego Ciała,
 • 15 sierpnia  Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada -Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

 1. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki
 2. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
 3. Jakie tradycje i symbole ma Wielki Post? Zwyczaje wielkopostne w Polsce
 4. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
 5. Obrazki i memy wielkanocne. Możesz wrzucić na Facebooka lub wysłać znajomym z życzeniami
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News