Czy w drugi dzień świąt jest zakaz handlu? Gdzie można zrobić zakupy?

Czy w drugi dzień świąt jest zakaz handlu? Gdzie można zrobić zakupy? Źródło: Wikimedia Commons/Julo

Poniedziałek Wielkanocny - sklepy. Czy w drugi dzień świąt Polacy będą mogli zrobić zakupy i wybrać się do restauracji? Czy popularny śmigus-dyngus jest objęty zakazem handlu? Gdzie tego dnia będzie można zrobić zakupy?

Poniedziałek Wielkanocny - sklepy i ich godziny otwarcia, to temat, który co roku ciekawi Polaków. Lany Poniedziałek popularnie nazywany "śmigusem-dyngusem" to drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W Polsce zdecydowanie najbardziej kojarzony jest ze zwyczajem żartobliwego wzajemnego polewania się wodą. Tradycja ta sięga dawnych praktyk, które w ten sposób symbolicznie budziły przyrodę do życia. W innych regionach naszego kraju, w szczególności na wsiach, oprócz polewania wodą tradycją Poniedziałku Wielkanocnego jest robienie psikusów sąsiadom.

Chociaż dla większości z nas Lany Poniedziałek jest idealną okazją do wzajemnej zabawy, drugi dzień świąt stanowi także dzień odwiedzin bliskich czy także szansę na odpoczynek po przedświątecznych przygotowaniach, a zarazem regenerację sił przed zbliżającym się tygodniem w pracy. Ustawowo w Polsce Poniedziałek Wielkanocny jest wolny od pracy. Czy w związku z tym sklepy tego dnia są nieczynne?

Czy w Poniedziałek Wielkanocny są otwarte sklepy?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, w drugi dzień świąt większość sklepów będzie zamknięta. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli skorzystać z możliwości zakupu najpotrzebniejszych produktów. Zakazem handlu w Lany Poniedziałek zostaną objęte największe sieci hipermarketów w Polsce, ale jak zawsze klienci liczyć będą mogli na małe przedsiębiorstwa, gdzie za ladą staną sami właściciele. Informacje o tym, czy ich sklepy będą otwarte oraz o ewentualnych godzinach otwarcia powinni zawrzeć na ogłoszeniu na drzwiach jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi lub na stronie internetowej, jeżeli takie posiadają.

Poniedziałek Wielkanocny otwarte sklepy

Drugiego dnia świąt próżno szukać szansy na zrobienie dużych zakupów w największych sieciach handlowych. Polacy będą jednak mieli okazje zrobienia mniejszych zakupów, dokupienia zapomnianych przed świętami rzeczy, jak i artykułów pierwszej potrzeby.

Oprócz małych sklepików, w których właściciele sami staną za ladą, otwarte będą również sklepy sieci Żabka. Franczyzobiorcy sklepów będą mieli możliwość, aby skorzystać z ustawy pozwalającej na prowadzenie handlu w dni świąteczne. Warunkiem jest jednak, aby sprzedaż była prowadzona przez właściciela konkretnej placówki. Godziny otwarcia mogą różnić się od tych, do których właściciele zdążyli nas przyzwyczaić (6-23). W większości przypadków będą one skrócone o kilka godzin. Informacje o otwarciu oraz funkcjonowaniu Żabek w drugi dzień świąt powinny zostać podane indywidualnie na drzwiach każdego osiedlowego sklepu.

Poniedziałek Wielkanocny - restauracje

W odróżnieniu od sklepów, restauracji w drugi dzień świąt otwartych będzie znacznie więcej. O ile w przypadku Niedzieli Wielkanocnej dużo lokali gastronomicznych nie serwuje gościom swoich usług, o tyle w Lany Poniedziałek w godzinach popołudniowych "budzą się do życia" i z chęcią oferują gościom masę pyszności. Informacji o otwarciu, a także godzinach pracy poszczególnych restauracji powinniśmy szukać na ich internetowych witrynach.

Od wtorku 23 kwietnia godziny otwarcia wszystkich sklepów spożywczych, galerii handlowych, a także lokali gastronomicznych wracają do normy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Wielkanoc 2019: data. Kiedy święta wielkanocne w tym roku?
  2. Czy w Wielką Sobotę jest zakaz handlu? Godziny otwarcia sklepów
  3. Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Odpowiadamy
  4. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  5. Pisanki wielkanocne - pomysły, wzory, ręcznie robione, DIY
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu