Jak wynika z sondażu Millward Brown, ponad połowa Polaków nie chce zmian w ustawie antyaborcyjnej. Według większości aktualny kompromis jest odpowiedni. 

Aktualne prawo antyaborcyjne uchwalone w latach 90. ubiegłego wieku w ramach tzw. „kompromisu aborcyjnego” pomiędzy państwem a Kościołem katolickim, dopuszcza aborcję tylko w trzech przypadkach tj. gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, gdy płód jest poważnie uszkodzony oraz gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki.

W kontekście ostatnich planów obozu władzy, który wyraził chęć poparcia dla projektu ustawy o całkowitym zakazie aborcji, Millward Brown zapytał Polaków o ich stosunek do ewentualnych zmian prawnych dotyczących dot. tego wywołującego kontrowersje zabiegu.

Według badania Millward Brown aż 54% Polaków uważa, że aktualny kompromis aborcyjny jest odpowiedni i nie powinien być zmieniany.

Z kolei 29% pytanych chciałoby złagodzenia prawa antyaborcyjnego. Zaostrzenia chce jedynie 12% badanych.

Projekt ustawy zakazujący całkowicie aborcji i karzący więzieniem za jej dokonywanie to pomysł środowisk pro-life. Jego autorzy muszą zebrać 100 tysięcy podpisów, by Sejm się nim zajął. Wcześniej Jarosław Kaczyński oświadczył, że większość jego posłów – jak również i on sam – prawdopodobnie poparłaby ustawę całkowicie zakazującą przerywania ciąży.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: millward brown dla tvn / wp

...

Zobacz również