Polskie paszporty robią furorę. Zarobisz dziesiątki tysięcy złotych

Polskie paszporty robią furorę. Zarobisz dziesiątki tysięcy złotych Źródło: źródło: pxhere.com

Dziesiątki tysięcy złotych na jednym paszporcie. Tyle właśnie można zarobić na tym dokumencie. Wszystko przez ogromny popyt na tego typu dokumenty ze strony imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Niestety, coraz bardziej w interes angażują się organizacje z półświatka przestępczego.

Tylko w tym roku do Polski przyjechało aż 4 mln ludzi z Ukrainy. Ci szukają w Polsce lepszego życia i pieniędzy, które często trafiają przelewami do rodzin w ojczyźnie. Wielu z Ukraińców Polskę traktuje jedynie jako kraj tranzytowy i ci udają się dalej. Najczęściej do Wielkiej Brytanii, gdzie można zarobić astronomiczne sumy, jeśli potem przeliczyć to na ukraińskie hrywny. Wjazd na teren Wielkiej Brytanii nie jest jednak dla Polaków i innych obywateli Unii Europejskiej problemem. Schody zaczynają się, jeśli jest się obywatelem kraju spoza wspólnoty. Takimi właśnie są Ukraińcy, którzy potrzebowaliby skomplikowanych operacji urzędowych, by dostać się do wyspiarskiego kraju. Można jednak zrobić to znacznie prościej i mniej legalnie.

"My Słowianie wiemy jak nasze na nas działa"

Tak zwana "metoda na podobieństwo" to ostatni hit wśród migrantów z Ukrainy. Wystarczy, by Ukrainiec znalazł podobnego do siebie Polaka, który będzie chętny odsprzedać mu dowód osobisty lub paszport i sprawa załatwiona. Oczywiście imigranci nie mają czasu na to, by prosić każdego o tak nietypową przysługę, jak odsprzedanie dokumentu tożsamości. Dlatego zajmują się tym całe organizacje przestępcze. Ukraińcom pomaga fakt, że Polacy to Słowianie tak samo, jak oni. Słowiański typ urody sprawia, że znacznie łatwiej znaleźć podobieństwa między jednymi i drugimi. Dlatego też interes ten jest tak opłacalny.

Co na to organy ścigania?

Jak poinformowała Agnieszka Golias, rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej, działania tego typu trudno monitorować. Sprzedane dokumenty nie widnieją w bazie danych jako zgubione czy skradzione, dlatego posługujący się nimi Ukraińcy mają spokój. Imigranci uważają tę metodę za bardzo bezpieczną. - Obserwujemy wzrost zainteresowania grup przestępczych organizacją nielegalnej migracji właśnie tą metodą - oświadczyła rzecznik komendanta Straży Granicznej. źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News