Polskich europosłów, którzy zagłosowali przeciw naszemu krajowi, spotka koszmar

Polskich europosłów, którzy zagłosowali przeciw naszemu krajowi, spotka koszmar Źródło: fot. freegratpicture.com

Rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma zbyt wielu przyjaciół w Brukseli. Największe napięcie między dwoma ośrodkami władzy tworzy, przeprowadzana przez PiS reforma sądownictwa, która popchnęła UE do rozważenia sankcji wobec naszego kraju. Wczoraj odbyło się głosowanie nad ważną rezolucją w tej sprawie w Parlamencie Europejskim, w którym "za" opowiedziało się kilku posłów PO. Teraz czekają ich surowe konsekwencje. 

15 listopada PE przyjął rezolucję, wzywającą polskie władze, do przestrzegania praworządności. Za rozwiązaniem zagłosowało kilku europosłów Platform Obywatelskiej. Politycy zrobili to wbrew dyscyplinie partyjnej i za to spotkać ich ma koszmar. Co zrozumiałe, ich działanie potępili Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Co ciekawe zrobiła to także Platforma, która za wszelką cenę chce uchronić obywateli przed koniecznością, ponoszenia odpowiedzialności za decyzje Warszawy. W rezolucji oprócz wezwania do przestrzegania wyżej wymienionych zasad potępiono także "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości.

Gniew Platformy

Rezolucja wyraźnie określa, czemu ma za zadanie się sprzeciwić, a są to zmiany, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". Pomimo wrogości wobec PiS, PO postanowiła głosować przeciw, jednak kilku jej parlamentarzystów wyłamało się z wcześniej ustalonego planu: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Róża Thun. Wobec nich zapowiedziano wyciągnięcie konsekwencji. Sprawę skomentował Tomasz Siemoniak na antenie radia Plus. - Odróżniamy rząd PiS-u i jego złe działania od konsekwencji, które będą konsekwencjami dla każdego Polaka, bo będą mogły oznaczać, hipotetycznie, ograniczenie funduszów europejskich [...]  Platforma się wstrzymała od głosu, a kilku europosłów głosowało inaczej, mimo wyraźnego stanowiska frakcji. Zobaczymy, będziemy o tym rozmawiali, najlepiej, gdy cały klub, cała frakcja głosuje razem [...] będziemy rozmawiali o konsekwencjach na posiedzeniu zarządu pewnie w przyszłym tygodniu - stwierdził Siemoniak.

Konsekwencje

Poseł nie ujawnił, jakie kary nałożone zostaną na nieposłusznych europosłów. Zaznaczył jednak, że kluczowa dla partii jest lojalność, której w tym momencie zabrakło. Przeciw rezolucji skierowanej w Polskę, głosowa w większości PO i PiS. Eurodeputowani PSL nie zjawili się natomiast na głosowaniu. źródło: wiadomosci.onet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News