Dane osobowe szpiegów zwykle należą do najtajniejszych informacji, których agencje wywiadowcze strzegą jak oka w głowie. Nie w Polsce. Nasz kraj ujawnił bowiem nazwiska oraz inne informacje polskich agentów. Teraz dostęp ma do nich każdy, w tym oczywiście służby obcych państw.

W „inwentarzu archiwalnym” Instytutu Pamięci Narodowej odtajniono dane szpiegów Rzeczpospolitej, którzy pracowali w PRL. Sęk w tym, że nie chodzi jedynie o agentów pełniących służbę w zamierzchłych latach 50-tych na zlecenie podległych Stalinowi komunistów.

Zdecydowana większość zdemaskowanych szpiegów wciąż żyje, a ich kontakty w obcych krajach są ciągle aktywne. Część agentów ledwie „zahaczyła” o okres PRL, a zdecydowaną większość służby pełniła już w III Rzeczpospolitej. IPN zdekonspirowało więc niemal całą obecną polską siatkę szpiegowską!

Teraz nie tylko setki kontaktów będą musiały zostać „wygaszone”. Część z osób, które zostaną zidentyfikowane jako szpiedzy Polski lub ich pomocnicy mogą mieć poważne problemy w krajach, w których obecnie przebywają.

– To nieprawdopodobny skandal. Większość tych ludzi jeszcze żyje, czynne są ich kontakty. Państwo polskie po prostu ich zdradziło – opisuje sytuację jeden z byłych oficerów Agencji Wywiadu, który do niedawna nadzorował jeden z wydziałów w tej służbie.

źródło: wp

...

Zobacz również