Jak podaje tygodnik Wprost, Polska będzie musiała uporać się z groźną bakterią, która wywołuje bardzo skomplikowane zapalenie płuc. To klebsiella pneumoniae NDM nazywana przez naukowców superbakterią.

Pierwsze wzmianki o pojawieniu się bakterii w stolicy Polski pojawiły się kilka lat temu, aczkolwiek początkowo zbagatelizowano problem. Wielu ekspertów komentuje, że działania podjęto za późno, a superbakteria stwarza już potężne zagrożenie. Zapowiadają, że temat przedarł się do mediów i będzie teraz nagłaśniany.

W ubiegłym roku na Mazowszu w 12 szpitalach zdiagnozowano 19 ognisk.

– Mamy do czynienia z lawinowo narastającą liczbą zakażeń, która będzie bardzo trudna do zatrzymania. Zarazem jest to  jedna z najpoważniejszych sytuacji epidemicznych w Europie. Zarazem jest to  jedna z najpoważniejszych sytuacji epidemicznych w Europie – komentuje dr Tomasz Ozorowski z Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

Bakteria, o której mowa, jest odporna na antybiotyki i wywołuje skomplikowane zapalenie płuc. Ponadto, bardzo łatwo się rozpowszechnia, a leczenie jest niesamowicie trudne. Lekarze oceniają, że Polska może być jedną z największych ofiar superbakterii w Europie. Gorzej ma być jedynie w krajach bałkańskich.

Choć działania podjęto za późno, w Warszawie działa specjalny sztab mający za zadanie przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się choroby.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: wprost.pl 

...

Zobacz również