Rząd Ewy Kopacz przyjął na ostatnim posiedzeniu projekt zwiększający finansowanie polskiej armii do wysokości 2% PKB. Filarem przebudowy armii – jak powiedziała sama premier – będzie polski przemysł zbrojeniowy. 

Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt zmian w ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych zwiększa wydatki obronne do minimum 2% PKB od 2016 roku. Zgodnie z projektem, co najmniej 1/5 budżetu obronnego ma zostać przeznaczona na zakup broni i sprzętu oraz inwestycje w programy obronne NATO i UE.

Premier podkreśliła również, że decyzja o przyjęciu nowego projektu jest przede wszystkim konsekwencją potrzeby utrzymania miejsc pracy w polskim wojsku.

Decyzja polskiego rządu wiąże się także z ustaleniami z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport, gdzie państwa które wydają na zbrojenia najmniej zgodziły się na zwiększenie wydatków na armię do co najmniej 2 % PKB.

źródło: onet.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.