Jak poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, polscy żołnierze i odrzutowce bojowe F16 zostaną wysłani do Iraku i Kuwejtu do walki z Państwem Islamskim. Polskie wojsko na Bliskim Wschodzie znajdzie się jeszcze przed szczytem NATO.

W sumie do Kuwejtu ma zostać wysłanych ok. 150 żołnierzy, lotników i pracowników wojska oraz nasze F16. Głównym zadaniem polskich jednostek w Kuwejcie będzie przeprowadzanie rozpoznania na potrzeby operacji prowadzonych przez koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu.

Z kolei do Iraku trafi ok. 60 żołnierzy sił specjalnych, którzy zajmą się oficjalnie doradztwem oraz szkoleniem tamtejszych sił specjalnych.

Jak również wyjaśnił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, decyzja o wysłaniu polskiego wojska do walki z Państwem Islamskim to głównie wypełnienie obietnicy jaką obecny obóz władzy złożył NATO w lutym tego roku. W zamian Sojusz ma przychylniej patrzeć na kwestię wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Z kolei jak oświadczył minister obrony narodowej, polskie wojsko znajdzie się na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO, który za kilka tygodni odbędzie się w Warszawie. MON zapewnił również, że wszystkie przygotowania, rozpoznanie, wydzielenie sił, żołnierzy oraz pilotów zostało już zakończone i załogi są gotowe do startu.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: polskie radio

...

Zobacz również