Polska w najgorszej sytuacji energetycznej w Europie. Prosimy sąsiadów o dostawy prądu

Polska w najgorszej sytuacji energetycznej w Europie. Prosimy sąsiadów o dostawy prądu Źródło: źródło: pixabay.com

Polska po raz pierwszy w historii zwróciła się do swoich sąsiadów w sprawie udzielenia pomocy podczas kryzysu energetycznego. Wszystko za sprawą obaw przed powtórzeniem się sytuacji z sierpnia 2015 roku, kiedy to z powodu upałów elektrownie nie były w stanie produkować wystarczającej dla kraju ilości prądu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zwróciły się z prośbą do swoich odpowiedników z krajów ościennych. Nasze bezpieczeństwo ma gwarantować fakt, że polska sieć energetyczna jest połączona z tymi z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy. To właśnie na te kraje będziemy liczyć w momencie kryzysowym.

Ten może nastąpić w najgorętsze dni lata. To właśnie strach przed powtórką z zeszłego spowodował, że PSE zwróciło się do sąsiadów Polski. W zeszłoroczne wakacje utrzymujące się wysokie upały sprawiły, że stare bloki energetyczne nie były w stanie produkować wystarczającej ilości energii dla całego kraju. 10 sierpnia 2015 roku rząd zadecydował więc o ograniczeniu zużyciu prądu dla firm.

Co więcej, kilka tygodni temu organizacja zrzeszająca operatorów sieci energetycznych z całej Europy, ENTSO-E, opublikowała raport. W dokumencie podsumowano zeszły rok i wysunięto prognozę dotyczącą kondycji sieci energetycznych na tegoroczne lato. Tylko Polska jest na liście państw, których dostawy energii mogą być zagrożone.

ENTSO-E zwróciło uwagę, że takie niebezpieczeństwo może wystąpić właśnie w dni, kiedy nad naszym krajem będą utrzymywały się upały.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: bankier.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News