Przebadano 108 państw. Polska globalnym liderem w spadku religijności

Przebadano 108 państw. Polska globalnym liderem w spadku religijności Źródło: Pixabay.com/Pexels

Polska globalnym liderem w spadku religijności u młodych pokoleń - wynika z najnowszego badania Pew Research Center. Tendencja odejścia od wiary widoczna jest na całym w świecie, lecz to my jesteśmy globalnym liderem w tym temacie.

Polska i 107 innych państw zostało ocenionych pod kątem deklaracji obywateli dotyczących wiary i jej praktykowania. Wyniki badania są zaskakujące i pokazują, jak szybko zmienia się polskie społeczeństwo. 

Polska liderem w rankingu spadku religijność w młodych pokoleniach

Badanie wykonała amerykańska pracownia Pew Research Center, zajmująca się analizowaniem problemów i poglądów opinii publicznej.

Jak wynika z opublikowanych danych, w ostatnich latach w Polsce utworzyła się swoista przepaść w poziomie religijności, biorąc pod uwagę starsze oraz młodsze pokolenia. Oznacza to, że w kolejnych rocznikach postępuje zaawansowana laicyzacja społeczeństwa. Sprawy nie zmienia nawet powszechna obecność religii w życiu publicznym i szkołach, ani nawet deklaracje o wierze ok. 90% Polaków. 

Chodzimy do kościoła, ale niekoniecznie modlimy się na co dzień

Analitycy zadali młodym i starszym Polakom cztery pytania. Interesowało ich czy jesteśmy związani z religią, chodzimy do świątyni co tydzień, modlimy się codziennie oraz czy religia jest w naszym życiu ważna.

Na bazie odpowiedzi na te pytania stworzono ranking, który przedstawia poziom religijności młodych pokoleń względem starszych. W dwóch z czterech kategorii (udział w mszach i "ważności" religii na co dzień) Polska została globalnym liderem jeśli chodzi o "poziom spadku religijności". O ile cotygodniowe uczestniczenie we mszy świętej zadeklarowało ponad 55% Polaków po "czterdziestce", to już odsetek wśród młodych rodaków wyniósł tylko 26% - mowa więc o spadku rzędu aż 30%.

Niski priorytet religii w życiu codziennym młodych Polaków wynika też z innej zależności. Sondaż wykazał, że religia jest ważna zaledwie dla 16% wchodzących w dorosłe życie rodaków. U starszych pokoleń ten współczynnik wyniósł 40%, tutaj zatem również wyraźnie wyczuwalna jest ponura tendencja. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Badanie pokazało jeszcze jedną, wyjątkowo ciekawą zależność. Okazuje się, że Polska jest jedynym krajem Europy, w którym więcej młodych chodzi regularnie do kościoła niż codziennie się modli. Sugestia, że może być to objaw tzw. wiary na pokaz, jest w tym przypadku zupełnie zasadna.

Screen/Pewforum.org

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Można się rozpłakać. Dominika Tajner opublikowała zdjęcie syna, które rozdziera serce
  2. Nie żyje słynny muzyk! Zginął TRAGICZNIE, ratując przyjaciółkę
  3. Koszmarna wpadka Roksany Węgiel na scenie. 14-latka na żywo popełniła niewyobrażalną gafę
  4. Zdjęcie wychudzonej Szostak wywołało burzę. "Kiedyś była śliczna"
  5. TVP: podczas pogrzebu z trumny dochodziły dźwięki. Żałobnicy przerażeni, interweniował lekarz
  6. TVN przekazał wiadomość o koszmarnym wypadku. Ludzie ruszyli na pomoc

Źródło: Okopress, Pewforum

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News