Wbrew zapewnieniom rządu i polityków Prawa i Sprawiedliwości, Polska będzie przyjmować także muzułmańskich imigrantów. MSZ oświadczył, że rozróżnianie imigrantów ze względu na wyznanie byłoby niesprawiedliwe. 

Jak ujawnił w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister spraw zagranicznych, Konrad Szymański, Polska będzie przyjmować imigrantów bez względu na ich wyznanie.

 – Polska nie będzie przyjmować wyłącznie uchodźców-chrześcijan. Nie było takich deklaracji. Nie możemy powiedzieć wyłącznie, bo wtedy musielibyśmy powiedzieć, że wyłącznie chrześcijanie padają ofiarą wojny, gwałtu, niesprawiedliwości. A to nie jest prawda – powiedział Szymański.

Jak jednak starał się podkreślił wiceminister spraw zagranicznych, rząd PiS miał mieć na myśli „preferencje” względem chrześcijańskich imigrantów. Chodzi o to, że będą oni przyjmowani w pierwszej kolejności, a nie – tak jak sądzi opinia publiczna – że będą przyjmowani wyłącznie chrześcijanie.

Wcześniej przedstawiciele rządu PiS i politycy tej formacji zapewniali opinię publiczną, że przyjmowani będą jedynie chrześcijanie. Taką deklarację złożył m.in. poseł PiS, Artur Górski, który na jednym z portali społecznościowych poinformował o „podstawowym kryterium”, na którego podstawie rząd będzie przyjmował imigrantów z Bliskiego Wschodu.

 – Zapadła decyzja w rządzie. Polska będzie przyjmowała tylko uchodźców-chrześcijan. Chcemy integracji tych ludzi z Polakami, a nie tworzenia gett islamistycznych, jak ma to miejsce na Zachodzie. Chcemy uniknąć strachu naszych rodaków i agresji naszych gości, tym bardziej terroryzmu – napisał Górski na jednym z portali społecznościowych.

Podobną deklarację składał wielokrotnie minister spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczak oraz szefowa rządu PiS, Beata Szydło.

 – Uchodźcom trzeba pomagać, choć ich problem wymknął się w Europie spod kontroli. Staramy się, by były to osoby sprawdzone i by byli to chrześcijanie. W pierwszym kwartale przyjmiemy 100 osób – zapewniała Szydło w wywiadzie dla TVP Info i Polsat News.

Polska – na mocy ustaleń rządów PO i PiS – w sumie ma przyjąć 7 tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: wp / pch24 / onet

...

Zobacz również