Na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej aż sześć znajduje się w Polsce. Takie informacje przekazał prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. 

Kontrolerzy zbadali powietrze w Małopolsce, na Śląsku, Mazowszu, Pomorzu i na Opolszczyźnie. Okazuje się, że w ostatnich pięciu latach w badanych regionach nie poprawiło się powietrze. NIK skrytykował władze samorządowe i ogólnopolskie za nieskuteczną walkę o poprawę jakości powietrza i zmniejszenie zanieczyszczenia.

Najgorzej wypadają Kraków i Nowy Sącz, gdzie smog utrzymuje się przez 150 dni w roku. Fatalna sytuacja panuje również w Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu i Katowicach. Normy pyłów przekraczane są tu przez ponad 120 dni rocznie.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce wydały już na walkę o poprawę jakości powietrza ponad 3,5 miliarda złotych. Efektów brak.

– Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza, rocznie traci życie około 45 tysięcy osób – dodawał prezes NIK.

Polska za niedotrzymanie unijnych norm jakości powietrza może zapłacić nawet 4 miliardy złotych kary.

źródło: sfora.pl

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.