Za sprawą słów Jarosława Kaczyńskiego w czasie minionego Kongresu Zjednoczonej Prawicy ponownie głośno zrobiło się na temat reparacji wojennych od Niemiec. Według szacunków dług, jaki posiadają wobec nas nasi sąsiedzi liczony jest w bilionach.

Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań za okres II wojny światowej. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie – grzmiał w czasie trwania kongresu prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Po tych słowach wszyscy zaczęli zastanawiać się o jakich kwotach właściwie mowa. Jak się okazuje, Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów oszacowało po zakończeniu II wojny światowej, wartość strat wojennych Polski powstałych w wyniku okupacji niemieckiej z lat 1939–1945.

Łączną wartość strat materialnych, które poniosła Polska z powodu III Rzeszy, oszacowano na 258 mld zł z sierpnia 1939 r. – równowartość 49 mld ówczesnych dolarów amerykańskich. Według Zarządu Rezerw Federalnych USA kwota 49 mld dol. z sierpnia 1939 r. odpowiadała w sierpniu 2014 r. kwocie 845 mld dol. Takie nominalne zwielokrotnienie wynika tylko ze skumulowanej inflacji, bez oprocentowania za zwłokę – wyjaśnia politolog dr Kostrzewa-Zorbas.

Biorąc pod uwagę obecną wartość złotego, dług wyniósłby teraz około 3.5 biliona złotych. Trudno, więc dziwić się, że polskie władze zaczynają upominać się o tak niebagatelną kwotę, która pozwoliłaby zarówno na spłacenie naszych długów zagranicznych, jak i wewnętrznych.

źródło: radiozet.pl

...

Zobacz również