Jak poinformował na twitterze pełnomocnik ministra obrony, Bogusław Pacek, polska odpowiedź na ukraińską prośbę o pomoc NATO w szkoleniu podoficerów będzie pozytywna. Jak na razie nie jest znana dokładna liczba osób, która wybierze się na Ukrainę jednak jak powiedział Pacek na antenie TVN24 pod uwagę brane jest od kilkunastu do kilkudziesięciu specjalistów wojskowych.

Oznacza to, że polscy wojskowi wyjadą na Ukrainę i wezmą udział w ukraińskiej reformie systemu szkolenia podoficerów oraz w szkoleniu ukraińskich żołnierzy z zakresu dowodzenia.

Z kolei gen. Marek Dukaczewski przewiduje, że szkolenia są wstępem do wyposażenia Ukrainy w nową broń.

– Nie wykluczamy, że (Ukraina – przyp. red.) wystąpi o sprzedaż broni do różnych krajów NATO, to musi wiedzieć, jak tę broń obsługiwać. Dlatego wcześniej przeprowadzone szkolenia dają możliwość, aby taką broń efektywnie przekazać ludziom, którzy będą z  niej korzystać – ocenił na antenie TVN 24 BiS gen. Dukaczewski.

Swoją pomoc w zakresie szkolenia ukraińskich żołnierzy zapowiedziały także Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Ze strony USA będzie to od 5 do 10 żołnierzy, którzy przeprowadzą szkolenia medyczne.

Natomiast Wielka Brytania rozmieści na Ukrainie personel wojskowy w liczbie 75 osób, który przeszkoli Ukraińców w zakresie wywiadu taktycznego, logistyki i opieki medycznej oraz zapoczątkuje program szkoleniowy dla piechoty.

źródło: tvn24