Polsat rozmawiał z Horbanem
Unsplash Mufid Majnun
Irmina Jach - 30 Października 2020

Główny doradca premiera zabrał głos. Widzowie Polsatu usłyszeli zaskakujące stwierdzenie

Polsat gościł na antenie profesora Andrzeja Horbana, głównego doradcę premiera ds. epidemii. Specjalista, zapytany przez dziennikarzy, zabrał głos na temat sytuacji epidemiologicznej na terenie Polski, przewidywań dotyczących przyszłości pandemii koronawirusa oraz protestów kobiet w związku z wyrokiem TK. Widzowie usłyszeli zaskakujące stwierdzenie.

Polsat zaprosił do rozmowy na żywo doradcę premiera. Lekarz został zapytany o to, jak widzi teraźniejszą oraz przyszłą sytuację epidemiologiczną w Polsce. Specjalista, ku zaskoczeniu widzów, postanowił podzielić się z opinią publiczną zaskakującymi stwierdzeniami.

Krzysztof Jackowski bije na alarm, zacznie się już w poniedziałek. Porażająca wizja dla PolakówKrzysztof Jackowski bije na alarm, zacznie się już w poniedziałek. Porażająca wizja dla PolakówCzytaj dalej

Polsat gościł na antenie prof. Andrzeja Horbana

- System ochrony zdrowia jest policzony na kilkanaście do 30 tys. chorych, którzy otrzymają pomoc medyczną zgodnie z zasadami sztuki medycznej. Wszyscy chcemy uniknąć pełnego lockdownu - mówił profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii w rozmowie z Polsat News.

Lekarz z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim oraz Oddziałem Fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że nieznaczny spadek zachorowań, który został zanotowany w ostatnich dniach, nie jest jeszcze powodem do radości. To za mało, by mówić o stałym trendzie spadkowym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

- Z reguły w poniedziałek jest mniej nowo zdiagnozowanych, niż w środku tygodnia, bo taki jest cykl pracy laboratoriów - stwierdził profesor Andrzej Horban w rozmowie z telewizją Polsat.

Zdaniem doradcy premiera ds. epidemii niezwykle ważnym jest fakt, że po ostatnim weekendzie nie odnotowano kolejnej rekordowej liczby zarażeń. Rządzący obawiali się, że poniedziałek, 26 października może wiązać się nawet z 15-20 tysiącami zachorowań. Na szczęście, tak się nie stało.

- Widać światełko w tunelu, ale nie cieszmy się jeszcze za bardzo - wszystko zależy od nas i naszego zachowania (...). Apeluję do wszystkich, aby stosowali tzw. niefarmakologiczne środki interwencji: dystans, maseczka - dodał lekarz.

Profesor Andrzej Horban podkreślił, że władze chciałyby uniknąć kolejnego lockdownu. Zaznaczył jednak, że protesty kobiet organizowane w związku z bulwersującym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej, nie sprzyjają zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego w kraju. Zaapelował do obydwu stron konfliktu z prośbą o rozpoczęcie dialogu, który mógłby - według niego - okazać się skuteczniejszy niż ryzykowanie załamania się całego systemu ochrony zdrowia.

Doradca premiera ds. epidemii dodał, że jego zdaniem wzrost zachorowań, z którym aktualnie się mierzymy, jest ściśle związany z powrotem studentów do szkół po wakacjach. Ma o tym świadczyć fakt, że duża grupa pacjentów covidowych ma obecnie 50-60 lat, a w takim właśnie wieku są ludzie, którzy mają dzieci w tym wieku.

Dzisiaj grzeje:

1. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie

2. Najmłodsi uczniowie też zaczną naukę zdalną? Znamy stanowisko ministra edukacji

3. Zewsząd dochodzą słowa wsparcia. Beata Kozidrak przerwała milczenie

W ocenie profesora Andrzeja Horbana ryzyko dalszego wzrostu zachorowań jest ogromne, a kalkulacje ministra zdrowia mogą okazać się chybione, gdy sytuacja przybierze nieoczekiwany obrót. Lekarz liczy jednak, że podjęte przez system opieki medycznej i administrację środki, zadziałają zgodnie z planem.

W poniedziałek, 26 października, wykryto 10 241 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najpoważniej jest w województwie mazowieckim, gdzie zachorowało kolejne 1654 osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci kolejnych 45 osób.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewidomy pies w końcu zobaczył swoją rodzinę. Trudno się nie wzruszyć
  2. Ohydnie obraziła Justynę Kowalczyk, teraz napisała znowu. Biegaczka zdecydowała, czy pozwie hejterkę do sądu
  3. Wjechał w tłum protestujących kobiet, jedną ciągnął 100m. Porażające sceny, karetka na miejscu
  4. Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Przesadził?
  5. Wiemy, co stanie się w najbliższych dniach w Polsce. Protestujący wprowadzą chaos w całym kraju
  6. Szkoły sparaliżowane. System do nauki zdalnej przestał działać, fatalna sytuacja
  7. Polacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmaczna

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News