Polsat powikłania Covid-19
Unsplash CDC
Joanna Szwalikowska - 25 Listopada 2020

Polsat pilnie ostrzega, ciężkie powikłania po Covid-19. "Moment, żeby zacząć bić na alarm"

Polsat pilnie ostrzega Polaków. Odkryto nowe powikłania po przebyciu koronawirusa. PIMS-TS jest chorobą, która rozwija się u najmłodszych pacjentów. Lekarze alarmują, aby nie bagatelizować pojawiających się symptomów. "Trzeba bić na alarm".

Polsat wydał ostrzeżenie dla Polaków. U najmłodszych pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, odnotowano bardzo niepojące powikłania. Lekarze pilnie alarmują, zespół odkrytych symptomów może być nawet śmiertelny. Profesor Przemko Kwinta ze szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu potwierdza, sytuacja jest bardzo poważna.

Elżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałElżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Polsat alarmuje. Nowe powikłania po przejściu Covid-19 dotyka najmłodszych

PIMS-TS jest wieloukładowym zespołem zapalnym, który lekarze powiązali z wirusem SARS-CoV-2. Nowa choroba pojawiająca się u dzieci ma być jednym z powikłań po przejściu zakażenia koronawirusem. Lekarze zaznaczają jednak, że choroba nie została jeszcze zbadana. U każdego z badanych dzieci pojawiły się inne objawy towarzyszące oraz rozwój.

Pierwszy taki przypadek został stwierdzony jeszcze podczas wakacji u jednego z dzieci z Warszawy. Jak się okazało, wcześniej zachorowało ono na Covid-19. Następne zachorowania zostały potwierdzone u kolejnych dziewięciorga dzieci z Krakowa, a także trojga pacjentów z Wejherowa.

Początkowo u niektórych dzieci objawy miały nie wskazywać na nic poważnego. Pojawiła się niewielka wysypka, a dokładniej małe swędzące plamki, później pojawiły się: gorączka, biegunka oraz wymioty. Jak wynika z ustaleń Polsat News podejrzewano, iż są to objawy zatrucia pokarmowego lub alergia na detergent, jak np. proszek do prania.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Ojciec jednej z chorych dziewczynek opowiadał, iż dziecko było bardzo słabe, niemalże zataczało się. W szpitalu stan dzieci z Wejherowa bardzo szybko się pogarszał. Po szeregu badań okazało się, że wszystkie z nich przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Późniejsze powikłania wskazały na nową chorobę PIMS-TS.

- Wszystkie miały biegunkę i w pierwszym momencie potraktowaliśmy to jako zakażenie bakteryjne przewodu pokarmowego. Po niecałych dwóch dniach zaczęliśmy podejrzewać, że może to być wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2. Test na PCR był wprawdzie ujemny, ale już na przeciwciała dodatni - mówił dr Adam Hermann ze szpitala w Wejherowie w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

Objawy nowej choroby pojawiają kilka tygodni po przejściu zakażenia. Pierwszym z nich najczęściej bywa wysoka gorączka, która trwa dłużej niż trzy dni, informował prof. dr hab. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog ze szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, w rozmowie z Polsat News.

Dzisiaj grzeje:

  1. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje wybitna Polka, "była ikoną"
  2. Nie żyje gwiazda TVP. Widzowie wstrząśnięci, była uwielbianą jurorką programu ”Gwiazdy tańczą na lodzie”
  3. Rząd nałoży automatyczną kwarantannę na tysiące Polaków. Nie ma odwrotu

- To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm - mówił prof. Kwinta. Objawy PINS-TS mają pojawiać się najczęściej około dwóch do czterech tygodni po przejściu zakażenia. Obserwacje specjalistów wskazują, iż zespół ten pojawia się bardzo rzadko. Kiedy jednak już się to dzieje, jego przebieg jest ciężki.

- Jeśli występuje gorączka i co najmniej dwa z dodatkowych objawów, to powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu - mówił prof. Kwinta. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: bardzo wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni oraz biegunka, wymioty, malinowy język, wysypka, zaczerwienione spojówki, osłabienie.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
  4. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
  5. Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
  6. Szybko, prosto i pysznie. Najlepszy przepis na surówkę z białej kapusty
  7. Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomoc
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News