Polowania na albinosów. To jest chore, pragną części ich ciał

Polowania na albinosów. To jest chore, pragną części ich ciał Źródło: źródło: macleans.ca, thefreethoughtproject.com

Fragmenty ich ciał są dla Afrykańczyków cenniejsze niż kość słoniowa. Na ulicach muszą liczyć się z ciągłą obserwacją i nachalnymi pytaniami o kolor swojej skóry. Nie mogą zostawać bez opieki najbliższych, bowiem jeżeli znikną - już nigdy nie wracają.

Albinosi w Afryce rzadko są w stanie dożyć wieku chociażby 30 lat. Jeżeli nie zginą z powodu palącego ich nieustannie słońca, staną się łupem swoich pobratymców. Zwłaszcza trzy kraje w Afryce przodują w mordowaniu albinosów - Kamerun, Malawi i Tanzania. Mieszkańcy tych państw są przekonani, że albinosi to coś innego niż ludzie.

Dla przeciętnego mieszkańca Afryki albinos to chodzący amulet. Góra złota, którą należy tylko uśmiercić i poćwiartować. Ludzie czyhają tylko na ich paznokcie, włosy, a także organy wewnętrzne. Kobiety wierzą, że można z nich zrobić wywary magiczne, dzięki którymi rozkochają w sobie każdego. Wojownicy liczą na długowieczność i siły witalne. Rolnicy chcą wywarami z ciał albinosów oblewać pola, by były urodzajne. Rytualny mord albinosa ma natomiast chronić miasto przed gniewem bogów.

Oczywiście "korzyści" z przerobienia albinosa na amulet czy wywar jest znacznie więcej. Każdy wierzy, w coś innego. Dlatego też tak powszechne są polowania na albinosów. "Interes" ten jest na tyle opłacalny, że zaangażowała się w niego nawet policja. Powszechne są też grupowe polowania na białoskórych Afrykańczyków, które organizują całe gangi. Stawka jest warta świeczki, skoro za jedną część ciała gotowi są zapłacić 2 tys. dolarów, za całe ciało 75 tys. dolarów, a większość Afryki zarabia tylko 2 dolary dziennie.

Jak podaje ONZ, tylko 2% albinosów w Afryce dożywa 40 roku życia. Najwięcej jest ich w Tanzanii, bo aż 70 tys. osób. Z kolei najszybciej kurcząca się populacja znajduje się w Malawi - 10 tys. osób. To w tym kraju krwawe polowania są organizowane najczęściej, a urodzenie się Afrykańczykiem z białą skórą równa się wyrokowi śmierci.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News