Polka przeraziła cały świat. Straciła palce, WYMORDOWAŁA 3 pokolenia rodu wroga

Polka przeraziła cały świat. Straciła palce, WYMORDOWAŁA 3 pokolenia rodu wroga

Jako jedna z nielicznych kobiet zapisała się bardzo wyraźnie i krwawo w kartach historii. Humorzasta, bezwzględna władczyni, która bez mrugnięcia okiem potrafiła wymordować cały ród, jeżeli jeden z członków jej się naraził. Bali się jej wszyscy, nawet cesarzowie i papieże.

Rola kobiet w polskiej historii była zdecydowanie drugorzędna. Kronikarze, którymi byli w większości mężczyźni, pomijali ich wagę w dziejach narodu. Pomimo tego Elżbieta Łokietkówna określana jest jako jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata w okresie średniowiecza. W wieku zaledwie 15-stu lat wyszła za mąż za węgierskiego monarchę Karola Roberta i została królową. Do dnia dzisiejszego przetrwały zapiski z kronik węgierskich i polskich, w których jest bardzo szczegółowo opisana.

Straciła cztery palce w obronie najbliższych

Przełomowym momentem w jej roli na Węgrzech był atak na jej męża, króla Karola Roberta. Królewska rodzina spożywała wspólnie śniadanie, gdy do sali wpadł Felicjan Zach uzbrojony w miecz. Możnowładca chciał zranić króla, jednak ten ze strachu schował się pod stół. Na placu boju pozostała Elżbieta. Królowa w wyniku tego natarcia straciła cztery palce. Ze źródeł historycznych wynika, że motywem napaści na królewską parę, był gwałt na córce Felicjana, którego dopuścił się jeden z gości królowej - zakłada się, że chodziło o Kazimierza Wielkiego.

Wymordowała 3 pokolenia

Moment ataku na króla zbiegł się w czasie z pogorszeniem jego stanu zdrowia. Od tej pory to królowa wydawała kluczowe decyzje, nakładała podatki, nagradzała i karała. A jej kary były bezwzględne. Felicjan Zach został natychmiastowo stracony za naruszenie jej nietykalności cielesnej. Królewska para stwierdziła jednak, że to zdecydowanie za mało. Ukarała całą jego rodzinę aż do siedmiu pokoleń wstecz. Do trzeciego pokolenia wszyscy zostali wymordowani.

Wyjątkowe okrucieństwo królowej

Najbliższe zamachowcy osoby zostały potraktowane wyjątkowo okrutnie. Syna Zacha rozerwano końmi, szwagra rzucono na pożarcie psom. Najgorszą jednak karę poniosła jego córka. Brutalnie ją oszpecono: odcięto jej nos, wargi i cztery palce - te same, które straciła królowa. Utrzymano ją przy życiu tylko dlatego, żeby stanowiła przykład tego, jak kończą wrogowie królowej i ich rodzina. Obwożono ją po kraju, żeby każdy mógł zobaczyć ją na własne oczy. Łokietkówna nie oszczędziła nawet dalszej rodziny Felicjana. Wszyscy spokrewnieni z nim od czwartego do siódmego stopnia zostali niewolnikami i pozbawiono ich majątku.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News