Nie żyje zasłużona Polka. Każdy znał ją ze słynnego zdjęcia przepełnionego bólem

Nie żyje zasłużona Polka. Każdy znał ją ze słynnego zdjęcia przepełnionego bólem Źródło: unsplash.com David Tomaseti

Polka była prawdziwą bohaterką, kobietą silną i niezależną, której krzywda innych nie była obojętna. Mimo niewyobrażalnie trudnej przeszłości, co zresztą przedstawia jedno z szerzej znanych zdjęć, szła na przód z podniesioną głową.

Zasłużona Polka odeszła tak nagle. Niezwykłe upamiętnienie rozrywa serce na kawałki. 

Odeszła od nas wspaniała kobieta, zasłużona Polka i prawdziwa bohaterka 

Jak podaje TVP Info, 28 sierpnia na dobre opuściła nas bohaterka słynnego zdjęcia Juliena Bryana z września 1939 roku, Kazimiera Mika. Media dopiero teraz podały do informacji wieść o śmierci Polki. Fotografia, o której mowa, obiegła cały świat, rozrywając serce na kawałki. 

- Tragiczny moment – płacz nad ciałem martwej siostry, uchwycił amerykański fotoreporter Julien Bryan, z którym dwukrotnie spotkała się po wojnie - czytamy we wpisie na facebookowej stronie " Instytut Pamięci Narodowej". Opisywana tragedia miała miejsce 13 września 1939 roku. Kazimiera miała wówczas 13 lat. Jej 14-letnią siostrę Annę zastrzelił pilot Luftwaffe, gdy poszła zbierać ziemniaki. 

Ciężko zapomnieć o tak wstrząsającym zdjęciu. Mimo dramatu, jaki rozegrał się na oczach nastoletniej Kazimiery, ta starała się zostawić potworną przeszłość za sobą i przez resztę życia zachować siłę, jakiej 13 września 1939 roku jej zabrakło. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Wczoraj widziałem cztery kobiety zbierające ziemniaki na otwartym polu pod Warszawą. Pięćdziesiąt jardów od nich leżały ciała dwóch innych kobiet zastrzelonych z karabinów maszynowych samolotów niemieckich, atakujących z niskiego pułapu. Gdy rozmawiałem z kobietami, które pozostały przy życiu, wybiegła z histerycznym płaczem dziewczynka w wieku około 10 lat i uklękła przy zwłokach zabitej siostry. Właśnie dowiedziała się o jej śmierci. Krzyczała: o moja siostro! Dlaczego tak się zmieniłaś? Dlaczego już nie jesteś taka ładna? – mówił Bryan na antenie Polskiego Radia, przytaczany przez serwis TVP Info. 

Dzisiaj grzeje: 1. Naprawdę smutna informacja dotarła do mediów. Nie żyje Kubuś, wszyscy mieli nadzieję, że wygra
2. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone
3. Ogromna strata, tysiące fanów w żałobie. Nie żyje artysta uwielbiany na całym świecie

Jak możemy dowiedzieć się z opublikowanego przez Instytut Pamięci Narodowej postu, Kazimiera Mika 4 września spoczęła na warszawskich Starych Powązkach. Fotografię wykonaną tuż po postrzeleniu siostry Kazimiery zamieścił na Twitterze pan Marek Łada.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dramatyczne wspomnienia gwiazdy "M jak miłość". Długo ukrywane szczegóły poruszyły fanów
  2. Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?
  3. Tadeusz Rydzyk ukrywał prywatny swój sekret przez dziesiątki lat. W końcu wyszła na jaw
  4. Nadchodzi przełomowa zmiana ws. obowiązku noszenia maseczek? Media dotarły do poufnych informacji
  5. Nikt nie spodziewał się lepszych informacji. Zacznie się już w weekend, niebywałe doniesienia
  6. Sokowi z kapusty przypisuje się cudowne właściwości. Prawdziwa witaminowa bomba, już po 2 dniach widać niesamowite efekty

Źródło: TVP Info 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News