Stanisław Kogut, senator Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział w wywiadzie dla Radia Kraków, że jego partia po zdobyciu władzy w porozumieniu z Kościołem katolickim zmieni ustawę o in vitro.

– Jak wygramy wybory, to jest cały zespół, który w uzgodnieniu z episkopatem wprowadzi takie zmiany, żeby ludzie mogli mieć dzieci. Promujemy naprotechnologię. – powiedział polityk PiS.

Według Koguta ustawa in vitro stoi w sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego i dlatego należy ją zmienić w uzgodnieniu z katolickimi hierarchami tak by obywatele korzystający z tej metody nie ryzykowali samowykluczenia się ze wspólnoty religijnej.

Senator PiS zapytany o to czy w zaproponowanych zmianach znajdą się kary za stosowanie in vitro odpowiedział, że takie kary są już przewidziane przez zapisy polskiej Konstytucji (tj. ochrona praw dzieci) i jego partia nie musi tego proponować.

Kogut odniósł się także do podpisania ustawy o in vitro przez Bronisława Komorowskiego.

Jak ktoś jest katolikiem i działa przeciwko własnej wierze, to jest decyzja Episkopatu. Taka osoba się ekskomunikuje. Jak pan sobie wyobraża, żebym ja poparł ustawę o leczeniu niepłodności? Dlaczego polski podatnik ma płacić na leczenie dzieci, które rodzą się z ogromnymi wadami? Nie chcę tego porównywać do różnych wydarzeń w dziejach historii, kiedy robiono różne eksperymenty. Jestem katolikiem i mam kręgosłup – powiedział Kogut w rozmowie w Radiu Kraków.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

...

Zobacz również