Nie żyje legendarny polityk. Był ikoną walki o równe prawa

Nie żyje legendarny polityk. Był ikoną walki o równe prawa Źródło: Pikio.pl

Polityk był legendarnym działaczem na rzecz równouprawnienia, wiadomości o jego śmierci obiegły światowe media. Wśród wielu obywateli Stanów Zjednoczonych zapanowała żałoba i ogromny smutek.

Polityk był legendą ruchów na rzecz równouprawnienia czarnoskórych oraz ostatnim żyjącym współpracownikiem Martina Luthera Kinga. Niezwykle smutne informacje o odejściu mężczyzny obiegły światowe media, przegrał ciężką walkę z chorobą.

Polityk zmarł na raka trzustki, miał 80 lat

Światowe media obiegły smutne informacje o śmierci kongresmena Johna Lewisa. Legendarny polityk był słynnym działaczem na rzecz równouprawnienia czarnoskórych oraz ostatnim żyjącym współpracownikiem Martina Luthera Kinga. Lewis w grudniu zeszłego roku ogłosił, że zmaga się z zaawansowanym nowotworem trzustki, zmarł w piątek 17 lipca 2020 roku. Miał 80 lat.

- Kochał ten kraj tak bardzo, że ryzykował dla niego swoje życie. [...] Przez dziesięciolecia poświęcił się walce o wolność i sprawiedliwość, inspirując kolejne pokolenia, aby podążały jego śladami - powiedział o zmarłym polityku były prezydent USA, Barack Obama.

Wyjątkowy smutek z powodu śmierci legendarnego kongresmena wyraził również przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

- Lewis zajął miejsce wśród gigantów amerykańskiej historii, jeszcze zanim został wybrany do Kongresu. Senat i naród opłakują stratę pioniera w walce o prawa obywatelskie, który postawił na szali swoje życie, by walczyć z rasizmem, promować równość wobec prawa i przypomnieć naszemu narodowi o jego micie założycielskim - przekazał polityk.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie żyje John Lewis, legendarny amerykański polityk, walczący o prawa czarnoskórych obywateli USA

John Lewis był aktywistą, który nie bał się podejmować działania. Protestował przeciwko rasizmowi we każdej formie: segregacji w toaletach, hotelach, restauracjach, parkach czy na basenach. Był wielokrotnie bity, opluwany czy podpalany papierosami. Pomiędzy 1960 a 1966 rokiem aresztowano go 40 razy.

Dzisiaj grzeje: 1. Była żona Jacka Kurskiego przerwała milczenie. Ujawniła ostre kulisy ich rozwodu

2. Koszmar rodziny Stuhrów. Syn aktora otrzymuje straszne wiadomości

W wielu 18 lat napisał list do legendarnego Martina Luthera Kinga, był jego ostatnim żyjącym współpracownikiem. Stał u jego boku podczas słynnego Marszu na Waszyngton w 1963 roku, kiedy King wygłosił swoje słynne przemówienie, rozpoczynające się od słów "I have a dream" czyli "Miałem sen".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Justyna Żyła odpowiedziała na mocny wpis męża. Szybko usunęła swoją wiadomość, ale w internecie nic nie ginie
  2. Bezdomna kobieta poprosiła Zbigniewa Wodeckiego o jedzenie. Nieprawdopodobny gest artysty poruszy każdego
  3. Od września wielka zmiana w szkołach, Ministerstwo potwierdziło. Nikt się nie spodziewał, rodzice łapią się za głowy
  4. Polacy dostają identyczną wiadomość, znamy treść. Są w niebezpieczeństwie, pod żadnym pozorem nie wolno odpowiadać
  5. Kulisy ślubu Jacka Kurskiego wyciekły do mediów. W pewnym momencie wszyscy zamilkli, gdy pojawiła się jedna osoba
  6. Cezary Żak i Katarzyna Żak rozwodzą się? Jest oficjalne oświadczenie aktora

Źródło: Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News