Polityczne TSUNAMI. PiS zmiótł obecne wybory z powierzchni ziemi, teraz będzie...

Polityczne TSUNAMI. PiS zmiótł obecne wybory z powierzchni ziemi, teraz będzie... Źródło: fot. tuu.com.au

Nie od dziś wiadomo, że PiS ma ambicję zmodyfikować ordynację wyborczą. Nikt jednak nie spodziewał się, że partia rządząca zabierze się do tego w tak rewolucyjny sposób. Następne wybory, do których pójdziemy, nie będą w niczym przypominały tych z poprzednich lat.

Dziennikarze RMF FM ujawnili właśnie treść projektu PiS, dotyczącego zmiany ordynacji wyborczej. Okazuje się, że czekają nas w tym kontekście iście rewolucyjne zmiany. Już teraz można mówić o politycznym tsunami, które przejdzie przez ordynację wyborczą.

Transparentność

Istotnym zamierzeniem projektu jest zwiększenie transparentności wyborów. W tym celu nowa ustawa ma zobowiązywać do sporządzania transmisji w lokalach wyborczych i przechowywania ich przez dwa lata. Wraz z wejściem w życie nowych rozwiązań Państwowa Komisja Wyborcza będzie miała również prawo sprawdzania kart do głosowania. Jeżeli ktoś zdecyduje się wynieść ją poza lokal wyborczy - czeka go kara pozbawienia wolności.

Koniec JOW-ów

Jedną z najważniejszych zmian, wprowadzanych przez projekt PiS-u, jest rezygnacja z jednomandatowych okręgów wyborczych przy wyborach samorządowych. Od teraz Polacy będą wybierać od 3 do 7 radnych. Każdy kandydat startować będzie mógł tylko w tym województwie, które zamieszkuje. Jednocześnie, wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta będziemy wybierać w dwóch turach. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dany kandydat uzyskał ponad 50% poparcia w pierwszej turze. źródło: RMF FM
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News