Dzisiaj rano, cały światem wstrząsnęła wiadomość: Wielka Brytania odchodzi z Unii Europejskiej, a David Cameron rezygnuje z funkcji premiera. Jak zareagowali na tą wiadomość polscy politycy? Tylko u nas, pełen pluralizm opinii.

Marta Golbik, poseł na sejm: Za pozostaniem głosowali młodzi

Brexit stał się faktem, nadszedł czas niepewności. To sytuacja tym bardziej smutna że za pozostaniem w UE głosowali głównie młodzi, czyli ci, którzy decydują o swojej przyszłości – pracy, rodzinie, sąsiadach i którzy wolą żyć we wspólnocie europejskiej.

Janusz Korwin-Mikke, europoseł: To zasługa Angeli Merkel

No, cóż: na 99% BREXIT! No, to teraz wyciągajmy z tego korzyści – i podgryzajmy UE dalej!
A wynik referendum został osiągnięty dzięki takim ludziom, jak p.Aniela Merkel czy p.Marcin Schultz – którzy nie tylko ściągnęli tych uchodźców, ale na siłę wciągali do Unii Turków…

Marek Kuchciński, marszałek sejmu:

Po Brexicie z pewnością wzrośnie znaczenie Grupy Wyszehradzkiej

Paweł Kukiz, poseł na sejm: Uczcie się!

Patrzcie i uczcie się. Uczcie się od Brytyjczyków zaangażowania w sprawy własnej Ojczyzny. Zwróccie uwagę jak duży procent Obywateli wziął udział w referendum!
A u nas? U nas zawsze każda władza w mniejszym lub większym stopniu będzie łupić Obywateli. Aż do momentu, kiedy nie zmieni sie nasza mentalność chłopa pańszczyźnianego:
„A na co te referenda? Toż to drogie, panie, szkoda piniendzy. Na co z domu wychodzić? I tak sie nie zmieni. Lepiej se grilla zrobić i kaszanki nasmazyć” :-) :-( :-( :-(

Adrian Zandberg, lider partii Razem: To cena za przywileje londyńskiego City

Ten wynik, niestety, nie zaskakuje. Wróciłem kilka dni temu z Wielkiej Brytanii – spędziłem chwilę w Oxfordzie, spotkałem się z emigranckim okręgiem Razem w Londynie… Wszędzie panowała atmosfera zbliżającej się katastrofy. Ludzie z Partii Pracy i związkowcy nie ukrywali, że uważają Brexit za prawdopodobny. Ich doświadczenie z kampanii na ulicach miast północnej Anglii czy w dawnych okręgach górniczych w Walii było gorzkie. Tam, gdzie życiowa stabilizacja skończyła się wraz z przemysłem, przestrogi, że Brexit zagrozi stabilności, przyjmowano z ironicznym uśmiechem. Referendum stało się okazją do symbolicznego przytarcia nosa „tym na górze”.

O rozpadzie UE, a zapewne także Zjednoczonego Królestwa, zadecydowali wyborcy z dawnych, robotniczych twierdz Labour. Ci, których porzucono w latach 90. w imię miraży o nowym centrum i „lewicy, która akceptuje globalizację”. To oni zapłacili cenę za likwidację przemysłu i przywileje londyńskiego City. Sprowadzeni do roli odbiorców kurczących się zasiłków pokazali światu środkowy palec. W praktyce niestety otworzyli zapewne drogę do dalszych cięć wydatków socjalnych i neoliberalizmu pożenionego z ksenofobią, żywiącego się szczuciem na imigrantów z Europy Wschodniej.

Wczorajsze referendum przegrał Tony Blair. Corbyn skierował Labour z powrotem ku lewicy społecznej zbyt późno, by to zmienić.

Leszek Balcerowicz, były minister finansów: Brexit pokrzyżuje plany PiSu

Brexit jest zły i dla Wielkiej Brytanii i dla Unii Europejskiej, ale szczególnie dla Polski, bo w naszym żywotnym interesie leży spójna UE. Nie jesteśmy wyspą na Zachodzie Europy.

Za pozostaniem w Unii Europejskiej zdecydowanie głosowali młodzi i mieszkańcy Szkocji. Za wyjściem starsi Anglicy, w tym zwłaszcza mniej wykształceni. To oni przeważyli nad głosami młodych i Szkotów. Jeszcze w nocy sondaże (exit polls) pokazywały wyraźną przewagę zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Kolejna wielka wpadka agencji badania opinii publicznej.

Według PiS-u naszym głównym sojusznikiem w Europie miała być Wielka Brytania. Właśnie powiedziała nam i Unii Europejskiej: bye, bye!

News będzie aktualizowany na bieżąco

źródło: facebook

...

Zobacz również