Jakie progi punktowe na studia obowiązują na Politechnice Warszawskiej? Wszystko zależy od kierunku

Jakie progi punktowe na studia obowiązują na Politechnice Warszawskiej? Wszystko zależy od kierunku Źródło: wikipedia/Adrian Grycuk

Politechnika Warszawska - progi. Jakie wyniki na maturze zagwarantują kandydatom miejsce na renomowanej uczelni? Jak przeliczane są na punkty? Na jakie kierunki dostać się najłatwiej? Odpowiadamy

Politechnika Warszawska - progi punktowe na studia to jedna z tych rzeczy, które najbardziej interesują kandydatów podczas przeglądania strony internetowej ich wymarzonej uczelni. Większość tegorocznych maturzystów wie już, gdzie chcieliby studiować od października, pozostaje tylko zdać dobrze maturę i zakwalifikować się na upragniony kierunek.

Politechnika Warszawska - kierunki i progi

Ostatnia klasa szkoły średniej to okres, w którym uczniowie poświęcają na naukę więcej czasu, niż miało to miejsce dotychczas. Przygotowania do matury nie są jednak ich jedynym zmartwieniem. Większość tegorocznych maturzystów poznała już programy i oferty uczelni wyższych i mają już swój wymarzony uniwersytet oraz miasto, w którym chcieliby kontynuować edukację. Pozostali wciąż nie wiedzą, na jaki kierunek złożyć aplikację opierając swoje plany na rezultacie egzaminu dojrzałości.

Jedną z tych szkół wyższych, na której chcieliby się uczyć miłośnicy nauk ścisłych z całej Polski, jest bez wątpienia Politechnika Warszawska. Uczelnia z ponad stuletnią tradycją cieszy się prestiżem i renomą nie bez powodu. Od wielu lat znajduje się w gronie najlepszych i największych szkół wyższych w Europie Środkowo-Wschodniej, a według rankingów zajmuje 1 miejsce w rankingu uczelni technicznych w Polsce. Absolwenci szkół średnich chcą pójść śladem swoich starszych kolegów, którzy po ukończeniu Politechniki Warszawskiej robią zawrotną karierę w kraju i za granicą, dlatego chętnie składają papiery do najlepszej technicznej szkoły. Nie wszystkim jednak uda się osiągnąć upragniony cel, wszystko zależy bowiem od wyników ich matur oraz punktów w procesie rekrutacji.

Progi punktowe na Politechnikę Warszawską są wysokie, dlatego też nie każdy kandydat będzie miał możliwość kontynuować edukację na tej uczelni. Wszystko zależy od kierunku, na który będzie starał się dostać. W tym roku rekrutacja rozpocznie się 3 czerwca, a szkoła zaproponuje tegorocznym maturzystom ponad 50 kierunków do wyboru. Na część z nich przyjmie bardzo mało kandydatów (elektromobilność i biogospodarka po 30 miejsc), a na inne wręcz przeciwnie (mechatronika - 180, administracja - 220, transport - 300)

Progi punktowe na poszczególne kierunki w tym roku zostaną określone dopiero podczas akcji przyjęć. Zależą bowiem one od wyników kandydatów na studia - dostaje się grupa najlepszych i to ich wyniki są wyznacznikiem progów punktowych. Przykładowo jeśli na kierunek jest 30 miejsc, próg przyjęcia na studia wyznacza 30. najlepszy wynik wśród kandydatów.

Uczniowie, aby sprawdzić, czy mają szansą dostać się na upragnione studia, mogą kierować się jednak progami z zeszłego roku, które są opublikowane na stronie. W rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 najwyższe progi punktowe miały kierunki: Automatyka i robotyka - 176, Informatyka i systemy informacyjne - 188, Inżynieria i analiza danych - 192. Najmniejsze progi miały natomiast: Inżynieria środowiska - 70, ochrona środowiska - 77 oraz transport - 84.

Politechnika Warszawska - progi punktowe. Przelicznik

Wielu z kandydatów z pewnością zastanawia się, w jaki sposób ich wyniki maturalne przeliczają się na punkty potrzebne na studia. Każda uczelnia ma swój własny przelicznik. W przypadku najlepszej technicznej uczelni w kraju prezentuje się on następująco:

W procesie kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki/oceny z następujących przedmiotów:

matematyka;
przedmiot do wyboru;
język obcy

PK = Pmat ×Wmat + Pwyb ×W + Pjo × Wjo

w której:

Pmat – punkty z matematyki;,

Pwyb – punkty z przedmiotu do wyboru, lub średnia arytmetyczna ocen z egzaminów kwalifikacyjnych potwierdzających kwalifikacje zawodowe na poziomie technika;,

Pjo – punkty z języka obcego;,

Wmat – współczynnik wagowy dla oceny z matematyki;,

W – współczynnik wagowy dla oceny z przedmiotu do wyboru lub dla średniej arytmetycznej z egzaminów potwierdzających uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika;  na tym samym kierunku studiów współczynnik ten może zależeć od wybranego przedmiotu lub zawodu technika;.

Wjo – współczynnik wagowy dla oceny z języka obcego.

Współczynnik wagowy określa to, jaką wartość mają punkty z danego przedmiotu. Dla każdego kierunku będzie on trochę inny. W procesie kwalifikacyjnym można uzyskać do 225  punktów kwalifikacyjnych. Wyniki rekrutacji I tury kwalifikacyjnej uczelnia ogłosi 11 lipca. Kandydatom życzymy powodzenia!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Jak wygląda matura z informatyki? Czy zdaje się ją przy komputerze?
  2. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
  3. Co można studiować po maturze z fizyki? Odpowiadamy
  4. Co można studiować po maturze z chemii? Odpowiadamy
  5. Zbliża się matura. Zrób powtórkę materiału z filmikami z YouTube'a
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News