Policja w Warszawie znalazła się w centrum poważnego skandalu. Kobieta chciała złożyć zawiadomienie o mowie nienawiści, tymczasem to, co odpowiedział jej jeden z policjantów, wywołuje oburzenie. Szokująco wypowiedział się na temat Ukraińców, którzy w ostatnim czasie masowo migrują do Polski. 

Policja w Warszawie wywołała dzisiaj poważny skandal. Pewna kobieta udała się na komendę, by złożyć zawiadomienie o mowie nienawiści wycelowanej w kierunku społeczności ukraińskiej. Nie spodziewała się tego, co usłyszy na miejscu. Policjanci powinni dbać o bezpieczeństwo obywateli oraz walczyć ze wszelkimi niebezpiecznymi oraz niepożądanymi zachowaniami. To, jak potraktowana kobietę nie przystoi jednak stróżom prawa i jest wyrazem otwartej wrogości wobec ludności ukraińskiej.

Sytuacja Ukraińców w Polsce

W ostatnich latach, odkąd w naszym kraju coraz częściej słychać język ukraiński, spotkać się można z różnymi reakcjami Polaków. Większość oczywiście na co dzień spotyka się z sąsiadami ze wschodu na studiach czy też w pracy i nie jest to dla nich problemem, jednak część obywateli traktuje ich jak niechcianych gości. Wielu Ukraińców przebywających na terenie naszego kraju głośno wypowiada się w mediach na temat tego, jak zetknęli się z otwartą niechęcią, która ich zdaniem jest całkowicie absurdalna.

–  Rasizm jest jedną z najważniejszych kwestii społecznych we współczesnym świecie. Imigranci stykają się z nim w codziennym życiu, tak jak ja, będąc imigrantką tu w Polsce. Założyłam grupę z nadzieją, że będziemy dzielić się naszymi historiami, o tym, jak wy, wasi przyjaciele, rodzina są dyskryminowani przez Polaków  – pisze Ukrainka, która zdecydowała się założyć na Facebooku grupę „Polish xenophobia”.

Co raz więcej Ukraińców szuka pracy w Polsce

Od kilku lat w większych miastach Polski wyraźnie widać przypływ mieszkańców zza wschodniej granicy. Jak określa MSWiA, z początkiem bieżącego roku w naszym kraju przebywało ponad 149 tysięcy Ukraińców. Większość z nich mieszkała tutaj dzięki zgodzie na pobyt tymczasowy, a blisko 31 tysięcy posiadało oficjalną zgodę na pobyt stały. Szacuje się, że przez ostatnie cztery lata ponad 25 tysięcy Ukraińców podjęło w Polsce naukę, a około sześciokrotnie większa liczba zainteresowana była pracą. Okazuje się również, że według najnowszego Barometru Imigracji Zarobkowej, aż 24 % polskich pracodawców deklaruje, że są w stanie zapłacić więcej Ukraińcowi niż Polakowi. Sytuacja taka wynika z faktu, że poziom bezrobocia w naszym kraju maleje, przez co brakuje rąk do pracy, co z kolei wymusza na pracodawcach podwyższanie wynagrodzeń. Dotyczy to zwłaszcza prac wyjątkowo ciężkich na które często decydują się sąsiedzi z Ukrainy. By ich zachęcić pracodawcy stosują różne atrakcyjne oferty, takie jak np. bezpłatny dowóz do pracy, internet czy zakwaterowanie w atrakcyjnej cenie.

Policja w Warszawie drwi z Ukraińców. „Polska dla Polaków”

Kilka dni temu pewna kobieta zgłosiła się na komisariat by złożyć zawiadomienie o mowie nienawiści, która miała być wycelowana w społeczność Ukraińską. Policja w Warszawie dostała zgłoszenie, że na jednym z budynków w Warszawie pojawiły się niecenzuralne napisy – na potwierdzenie swoich słów zrobiła również zdjęcia, które pokazała policjantom. Wydawać by się mogło, że jest to dobra, obywatelska postawa, reakcja policjantów jednak nie była taka, jakiej można by się spodziewać.

– Usłyszałam też, że „bez przesady, ile kosztuje starcie takich napisów”. Powiedziałam, że to nie są zwykłe napisy, a zastraszanie, nawoływanie do przemocy wobec mniejszości, mowa nienawiści – relacjonuje kobieta w rozmowie z Tokfm.pl.

To właśnie po tych słowach policjant miał powiedzieć, że Polska jest dla Polaków. Szokujące jest to, że nacjonalistyczne groźby wypisane na ścianie budynku nie wywarło na policjantach żadnego wrażenia, nie podeszli nawet do sprawy poważnie. Kobieta zapowiada, że złoży skargę na policjanta u Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Absurd! Masz nowy dowód osobisty? Zapłacisz wysoki mandat
  2. Andrzej Duda wprost okłamał Polaków. Twierdzi, że chcą wyjścia z UE
  3. Violetta Villas zmarła w okropnych warunkach. Nie wszystko było wiadomo od raz

Gwiazdy, które zostały POBITE. Kim byli sprawcy? [ZDJĘCIA]


Skandaliczne zdrady znanych Polaków [ZDJĘCIA]