Polaków ujął dramat transseksualnej legendy Solidarności. Zebrali dla niej fortunę
Wiadomości Pikio - 27 Listopada 2017

Polaków ujął dramat transseksualnej legendy Solidarności. Zebrali dla niej fortunę

Jej dramat rozpoczął się, kiedy dokonała korekcji płci. Mieszka w zniszczonym domu, jej samochód został zdewastowany. Polacy postanowili jej pomóc i zbierają dla niej pieniądze. 

Ewa Hołuszko w latach 80. jeszcze jako Marek Cyryl Hołuszko była aktywną działaczką „Solidarności”. Podczas stanu wojennego ukrywała się a potem trafiła na dwa lata do więzienia. Później zaangażowała się w działalność polityczną na rzecz osób transseksualnych, a w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiele osób nazywa ją legendą mazowieckiej „S”.

Brak pracy, ubóstwo i życie w samotności

Ewa tuż po korekcji płci straciła pracę, a przez brak środków do życia także mieszkanie. Wprowadziła się zatem do domu, który za życia budował jej ojciec. Budowa nie jest skończona, niektóre pomieszczenia są w stanie surowym, a brak ocieplenia daje o sobie znać w postaci niskiej temperatury wewnątrz. Na domiar złego przestało ją akceptować wielu przyjaciół, w pewnym momencie została sama. I choć od operacji minęło już 17 lat to dramat Ewy Hołuszko się nie kończy. Legenda Solidarności po powrocie do domu z sanatorium odkryła, że jej samochód został doszczętnie zniszczony. Dokładnie 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości, jej 23-letni samochód zniszczyła grupa narodowców. Ktoś kamieniami i drogowymi pachołkami powybijał w nim szyby i rozbił lusterka. Auto nadaje się do kasacji.

Zebrali już prawie 50 tys. złotych

Po tym, jak zniszczono samochód Ewie, na stronie pomagam.pl utworzono akcję charytatywną. Tam, zbierane są pieniądze na nowy samochód dla legendy Solidarności, a za zebraną nadwyżkę, planowany jest remont jej domu. Okazuje się, że Polacy bardzo chętnie włączają się w pomoc bohaterce. W akcji wzięło udział już prawie 750 osób, którzy łącznie zebrali prawie 50 tys. złotych!ZOBACZ TAKŻE: Mężczyzna urodził dziecko. Grożą mu śmiercią (foto)

Będzie nowy samochód i ciepły kąt

Pierwsze 25 tys. zł. jest przeznaczona na nowe auto. Za pozostałą kwotę, organizatorzy akcji mają w planach dokończyć i wyremontować dom Hołuszko. W opisie wydarzenia czytamy:- Ewa mieszka obecnie w piwnicy i chciałaby dobudować piętro, aby mieszkać w bardziej domowych warunkach. To jedno z największych marzeń Ewy, aby jesień życia spędzić w prawdziwym domu.Źródło: queer.plPikio.pl portal rozrywkowo informacyjny fot. pomagam.pl/autodlabohaterki
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News