W czwartek 28 lipca na nowego prezydenta Peru został zaprzysiężony Pedro Pablo Kuczyński. 77-letni prezydent Peru ma polskie korzenie, jego ojciec to Polak, którego rodzice mieszkali w okolicach Poznania.

Kuczyński pokonał w wyborach prezydenckich córkę byłego dyktatora Peru (Alberta Fujimoriego, który odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za popełnione zbrodnie), Keiko Fujimori. Wczoraj został zaprzysiężony.

Nie jest to jednak pierwszy polityczny urząd piastowany przez polskiego imigranta w Peru. Jego kariera polityczna sięga aż lat 80. kiedy został ministrem ds. energetyki. Potem w latach 2001-2005 był ministrem finansów. W latach 2005-2006 sprawował zaś urząd premiera.

Kuczyński wywodzi się z konserwatywnej partii „Peruwiańczycy na rzecz Zmiany”. Jego głównymi obietnicami wyborczymi była walka z przestępczością i korupcją, które w Peru są na wyjątkowo wysokim poziomie oraz obniżenie podatków.

 – Nie pozwolę, aby moi urzędnicy i najbliżsi współpracownicy postępowali niegodnie, pogrążając się w korupcji – zapowiedział swoim pierwszym orędziu prezydent Kuczyński dodając, że działalność jego rządu będzie oparta na „priorytetach podyktowanych interesem zbiorowym, myślą o rozwijaniu usług publicznych na wysokim poziomie, a nie łapówkarstwem„.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, fakt24 / wp

Zobacz również

...