Polak powiedział, jak wygląda powrót z zagranicy do domu. Trudno się nie załamać

Polak powiedział, jak wygląda powrót z zagranicy do domu. Trudno się nie załamać Źródło: By Patryk Matyjaszczyk - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Przej%C5%9Bcie_graniczne.JPG

Polak wypowiedział się na temat swojego powrotu z zagranicy do domu. Wyczerpująco opisał swoją wędrówkę i wygląda na to, ze powrót do kraju wygląda na bezproblemowy tylko na papierze i w teorii, prawda jest całkowicie inna.

Polak pracował służbowo w innym europejskim państwie. Postanowił skorzystać z oferty, którą przedstawili politycy - specjalny samolot miałby zbiorczo transportować rodaków z krajów, w których utknęli. Według Mateusza, który przeszedł to na własnej skórze "ten program to pomoc tylko pozorna".

Polak chciał wrócić do kraju. Nikt nie udzielił mu pomocy, do tej pory nie otrzymał informacji

Mateusz Jagielski był w Chorwacji służbowo. Miał już zaplanowany lot powrotny do kraju na poniedziałek, ale już w piątek okazało się, że granice zostały zamknięte, a loty zaczęły być odwoływane. Także ten, którym mężczyzna miał wrócić do kraju. Został pozostawiony sam sobie- nie otrzymał żadnej informacji od linii lotniczych, nie mógł podjąć też żadnej alternatywnej trasy. Rozwiązanie przyszło samo, kiedy uruchomiono akcję #LOTdoDomu. Mateusz próbował dodzwonić się dziesiątki, jak nie setki razy, na odpowiednią infolinię.

- Nigdzie się nie dodzwoniłem. A próbowałem na infolinię LOT-u, MSZ, nawet do chorwackiej ambasady. Prawie 200 minut w roamingu zużyłem na słuchanie muzyczki w oczekiwaniu na poniesienie słuchawki po drugiej stronie. Pisałem na messengerze - też zero odpowiedzi, zero kontaktu - mówi gorzko Mateusz. Kiedy dowiedział się o uruchomieniu specjalnego formularza dla chętnych na stronie LOT-u, szybko go wypełnił. Jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymał odpowiedzi. Zdążył już jednak wrócić do kraju, była to katorga. Gdyby był zakażony, mógłby zarazić koronawirusem tysiące przypadkowych osób.

Kombinował jak mógł, w końcu się udało. Masa straconych nerwów i szok na końcu

Trzy lotniska, Uber, pociąg, piechota, samochód: Mateusz ryzykował zdrowie, by dotrzeć do kraju.

- Kupiłem lot z Zagrzebia do Berlina. To jedyny kraj, z którego można się dostać do Polski. Miałem mieć przesiadkę w Stuttgarcie. Na lotnisku okazało się, że lot do Stuttgartu anulowany, więc musiałem lecieć do Kolonii, stamtąd do Berlina. Po wylądowaniu w Berlinie, uberem pojechałem na dworzec kolejowy, tam złapałem pociąg do Frankfurtu nad Odrą. Wysiadka, 30 min pieszo na granicę, którą pokonuje się właśnie pieszo. To wszystko zajęło mi łącznie dziesięć godzin - wymienia mężczyzna.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Według polskich linii lotniczych zorganizowanie podróży z poszczególnych krajów do Polski to złożona operacja. Każdy ruch wymaga pozwoleń międzynarodowych, zachowania obostrzeń i przepisów, potrzebne są m.in. rozmowy ze strażą graniczną i instytucjami zdrowia publicznego. Chorwacja jest popularnym kierunkiem wielu Polaków - Mateusz już jest w kraju, a rząd nadal nie zorganizował lotu Chorwacja-Polska.

Dzisiaj grzeje: 1. Pękła kolejna bariera. Właśnie wzrósł bilans zakażeń koronawirusem w Polsce
2. Biedronka i Lidl dadzą premię pracującym podczas kwarantanny. Kwota wprawia w osłupienie, ryzykowalibyście?

Mateusz zawiódł się również na granicy. Zmierzono mu temperaturę, wypełnił wszystkie dokumenty, jednak nikt nie zweryfikował, czy podał prawdziwe dane. Otrzymuje się ulotkę, zero pytań o współlokatorów i domowników i ich obecną sytuację. Mimo, że musi odbyć 14-dniową kwarantannę, to nikt nie zainteresował się faktem, jak do tego domu dotrze: autobusem, pociągiem czy "na stopa". W przypadku mężczyzny spod granicy odebrał go znajomy. Przyznaje, że do tej pory nikt nie sprawdził ani się z nim nie skontaktował, czy rzeczywiście na narzuconej mu kwarantannie przebywa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Grupa krwi może zwiększać podatność na koronawirusa. Ciekawe spostrzeżenie chińskich badaczy
  2. Nie żyje były reprezentant Polski. Był prawdziwą legendą Ekstraklasy, oficjalny komunikat klubu
  3. Wystarczy woda, mąka i jeden sekretny składnik. Dawno zapomniany przepis podbija polskie domy
  4. Zapadła decyzja ws. pieniędzy Polaków. Wszystko zacznie się od jutra
  5. RMF: Rząd chce przywrócić handel w niedziele. Niespodziewana wiadomość z ostatniej chwili
  6. Uważajcie, po badaniach w laboratorium Lidl pilnie wycofuje uwielbiany produkt. Nie jedzcie go

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News