Reklama

Instytucję rządową POGIĘŁO?! Ta kwota miesięcznie wystarczy Polakom na przeżycie

Instytucję rządową POGIĘŁO?! Ta kwota miesięcznie wystarczy Polakom na przeżycie

Polacy muszą żyć bardzo oszczędnie - dowodzą wnioski z Centrum Badania Opinii Społecznej. Zdaniem rządowej instytucji przy obecnym wzroście cen na przeżycie miesiąca wystarczy nam kwota, której wysokość jest w tym kontekście, zwłaszcza w dużych miastach, co najmniej śmieszna. Tak też oceniają ją sami rodacy.

Reklama

Polacy zarabiają coraz więcej o czym może świadczyć wiele współczynników, począwszy od rosnącej rok w rok minimalnej krajowej. O tym, że wzrost zarobków nie musi iść w parze z bogactwem i jakością życia przekonuje tegoroczna analiza CBOS. Rządowa instytucja sprawdziła ile pieniędzy potrzebuje Polak aby przeżyć (poziom potrzeb podstawowych), jaka kwota da mu średni poziom życia, a ile pieniędzy gwarantuje już dostanie życie.

Reklama

Polacy czytają i oczy przecierają. Zwłaszcza w dużych miastach

Instytucja bazowała w swych obliczeniach na obliczeniach Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem GUS dorosły Polak rozporządzał przed rokiem kwotą blisko 1600 zł na miesiąc. - Według danych GUS-u przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł w 2017 roku 1598 zł, czyli sytuuje się między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb a dochodem umożliwiającym życie na średnim poziomie - pisze w opracowaniu Małgorzata Omyła-Rudzka, analityk z CBOS. Analitycy postanowili też przeliczyć "koszty życia" Polaków i podzielić je na trzy grupy. Wskazali kwotę która pozwoli przeżyć poziomie minimum, średnim i dostatnim. Rodaków zaskoczyła kluczowa wartość, czyli minimum za które możemy przeżyć miesiąc. Zdaniem CBOS ta kwota to 1467 złotych. Za tyle powinniśmy zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, od sprawy lokalowej, przez żywienie się, po pakiet podstawowych zakupów.

Reklama


DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Właśnie, a w tych 1467 zł rachunki są wliczone? Bo ja na przykład samego najmu mam 1500 zł wiec trochę słabo, nawet przy dwóch pracujących osobach - komentuje jeden z internautów. Głosów oburzenia na tak niską kwotę jest więcej. Niektórzy przypominają, że są ludzie, którzy mają o wiele niższe świadczenia. - A co mają powiedzieć emeryci za niecałe 1000 złotych i lekarstwa do tego - piszą oburzeni internauci. Inni podają przykładowe obliczenia. - Żałosne... jeżdżę ciężarówką, zarabiam 3 tys. zł na rękę. Czynsz 450 zł, bo mam swoje mieszkanie, opłaty: prąd, gaz, kablówka, Internet, telefon to 600 zł. Samochód to miesięcznie 400 zł to już jest prawie 1500 zł. Leki, wyższy gaz (idzie zima) i zostaje mi 1300 zł. I to wcale nie wiele, nie mogę sobie pozwolić, żeby poszaleć. To nie życie na średnim poziomie - komentuje inny z internautów. Średni poziom życia gwarantuje - zdaniem CBOS - kwota 2317 zł na miesiąc. O dostatku możemy mówić w przypadku zarobków na poziomie 3605 zł netto. W badaniu wskazano też aspiracje zarobkowe w przypadku gospodarstw domowych. Przy jednoosobowym podstawowe potrzeby kosztują nas 2 tys. zł, średni poziom życia to już kwota 4 tys. zł Jest jeszcze jeden ważny wniosek z badania CBOS. W ostatnich latach znacznie wzrosły oczekiwania Polaków dotyczące zarobków. Trudno jednak zgodzić się z przekonaniem, że 1467 zł wystarczy dziś na przeżycie podczas, gdy sam wynajem w większych miastach bywa równy tej kwocie lub wyższy! A gdzie przy tym koszty eksploatacji lokalu, jedzenia, higieny osobistej?

Reklama


ZOBACZ TAKŻE:
  1. CBOS odleciał. Z tego sondażu śmieje się cała Polska
  2. CBOS: Liczba zwolenników rządu PiS nieznacznie wzrosła
  3. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku, które są niezwykle ROMANTYCZNE. To prawdziwe słodziaki
Reklama
Następny artykuł

Czy oglądasz Taniec z gwiazdami?