Polacy właśnie wynaleźli papier. Oczywiście nie jest to zwykły papier, a specjalny, który może bardzo ułatwić pracę przedsiębiorcom czy sądom.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej stworzyli papier, który ma jedną, bardzo istotną cechę – nie da się go podrobić. Struktura tworzywa jest bowiem nośnikiem informacji sama w sobie. Każda kartka zawiera unikalny kod, który sprawia, że jest unikalna i nie możliwa do sfałszowania.

– Wprowadzenie takiego papieru na rynek umożliwi m.in. lepsze zabezpieczanie dokumentów i opakowań, śledzenie obiegu dokumentów, a technika ta może być wykorzystywana także do przesyłania informacji poufnych – tłumaczy dr hab. inż. Konrad Olejnik, autor opracowania oraz dyrektor Instytutu Papiernictwa i Poligrafii.

Wynalazek ma więc pomóc instytucjom rządowym, sądom ale i zwykłym ludziom, którzy chcą mieć pewność, że ich umowa nie zostanie sfałszowana.

– Zweryfikowanie autentyczności zwykłego papieru, na którym została zapisana umowa, jest bardzo trudne, a często po prostu niemożliwe. Stąd narodził się pomysł, aby stworzyć papier, który ma w swojej strukturze zapisaną informację, pozwalającą na jednoznaczną identyfikację takiego materiału – dodaje.

Co więcej, kartka składa się z identycznych włókien. Potencjalny fałszerz nie ma więc możliwości stwierdzić, które konkretnie odpowiadają za jej autentyczność.

– Nie dodajemy żadnych obcych dodatków, więc osoba postronna nie ma możliwości stwierdzić, które włókna odpowiadają za przenoszenie informacji. I to jest cała siła tego pomysłu […]  Wstępnie uzyskaliśmy pewne zmiany w papierze, które dały podstawy do opatentowania tej techniki, niemniej jednak, żeby wyjść poza laboratorium, potrzebne są dalsze fundusze, o które się staramy – wyjaśnia dr Olejnik.

źródło: wprost

...

Zobacz również