Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster większość Polaków jest przeciwna finansowaniu religii w szkołach z budżetu państwa. 

Pierwsze pytanie na jakie odpowiedzieli badani brzmiało „czy religia w szkołach powinna być obowiązkowa?”. Twierdząco odpowiedziało 14% pytanych, odpowiedź „NIE” wybrało 77% respondentów, reszta nie miała zdania w tej kwestii.

Najciekawsze jednak są wyniki dotyczące drugiego pytania zadanego Polakom przez IBP tj. „Kto powinien finansować lekcje religii w szkołach?”.

Za tym by nauczanie religii w polskich szkołach finansowano z budżetu państwa opowiada się jedynie 23% pytanych. Z kolei 66% Polaków chciałoby, by lekcje religii w szkołach finansował Kościół katolicki (i inne związki zawodowe jeśli ich religia jest nauczana w danej szkole). Jedynie 5% respondentów wskazało rodziców jako źródło utrzymania katechetów.

O komentarz do wyników badania poproszono katolickiego publicystę, Tomasza Terlikowskiego.

Lekcje katechezy zostały wprowadzone do planu lekcji na skutek umów międzynarodowych. Jeśli Polacy uważają, że te umowy trzeba zerwać, to muszą zmienić władzę na taką, która by to zrobiło – stwierdził w rozmowie z Super Expressem Terlikowski.

Wiadomo jednak, że nowa minister edukacji nie zamierza wprowadzać żadnych zmian dotyczących finansowania nauczania religii w polskich szkołach.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: se