Niestety, informacje nie są dobre. Najgorzej od ćwierćwiecza, wielu Polaków ucierpi?

Niestety, informacje nie są dobre. Najgorzej od ćwierćwiecza, wielu Polaków ucierpi? Źródło: Pixabay useche70

Polacy w coraz gorszej sytuacji? Na to wygląda. Niestety najnowsze informacje nie są dobre. Główny Urząd Statystyczny poinformował o ostatnich szacunkach, według których wielu obywateli może znaleźć się w naprawdę trudnej sytuacji. Tak źle nie było od 25 lat. Istnieją również obawy, że sytuacja może jeszcze się pogorszyć.

Polacy mają się czym martwić? Najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny niestety nie napawają optymizmem. Wielu obywateli może się znaleźć w bardzo trudnej sytuacji. Tak źle nie było od 25 lat. 

Polacy mają powody do zmartwień

Główny Urząd Statystyczny wczoraj przekazał informacje o szybkim szacunku polskiego Produktu Krajowego Brutto. Niestety w porównaniu do poprzedniego roku w II kwartale spadł on aż o 8,2 proc. W porównaniu do I kwartału spadek w polskiej gospodarce wyniósł 8,9 proc. Wielu obywateli może mieć powody do zmartwień. 

GUS przekazał, że szybki szacunek PKB uwzględnił efekty wystąpienia pandemii koronawirusa w kraju, a także wprowadzenie rządowych środków w postaci obostrzeń, które spowodowały znaczne spowolnienie polskiej gospodarki. Wyjaśniono także, że metody oraz źródła danych, które zostały wykorzystane do szacunku, nie uległy zmianie. W sprawie źródeł danych zapewniono, że podjęto działania, które miały na celu zapewnienie, by były kompletne oraz porównywalne. Pełnych danych o PKB możemy spodziewać się 31 sierpnia.

Jak przekazała Monika Kurek z Banku Pocztowego, po raz pierwszy od momentu transformacji i pierwszy raz od dziesięcioleci polska gospodarka doświadczyła recesji, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Mimo to dodała, że spadek okazał się mniejszy, niż wcześniej zakładano. W dodatku na tle innych krajów europejskich wynik naszego kraju jest jednym z najlepszych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Pełen miesiąc głębokich obostrzeń administracyjnych i dwa miesiące odmrażania - co istotne, przy relatywnie niskiej mobilności geograficznej, samodyscyplinie oraz niskiej liczbie zarażeń w kraju – skurczył polską gospodarkę - przekazała ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. 

Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów wskazał z kolei, że dane Głównego Urzędu Statystycznego ukazały "siłę polskiej gospodarki". Spadek zanotowany w naszym kraju jest jednym z najniższych na tle innych krajów, co jest powodem do radości. Niestety wielu Polaków musi liczyć się z możliwością utratą pracy - sytuacja licznych firm wciąż nie jest ustabilizowana.

Dzisiaj grzeje: 1. Mnóstwo rannych, w tym dzieci. Zdjęcia z miejsca są straszne, trwa akcja ratownicza w Polsce
2. Szkoda, że nie ma ich już z nami. Polskie gwiazdy, które przegrały z nowotworem
3. Dziwne zachowanie Agaty Dudy po latach wyszło na jaw. Nikt nie miał pojęcia

Główny ekonomista Pracodawców RP uważa, że najgłębszy spadek PKB jest już za nami, o ile oczywiście nie nadejdzie druga fala pandemii bądź wtórne wstrząsy z gospodarki światowej. To, co z czym zmagamy i będziemy zmagać się teraz, są skutki pandemii i surowych obostrzeń, które panowały w kraju. Mimo że nasz wynik jest jednym z lepszych w Europie, należy pamiętać, że to wciąż bardzo poważny cios dla polskiej gospodarki.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Karol: „Moja żona ma zakaz pracy. Stać mnie na nianię dla dziecka, ale ona rodziła, więc niech się zajmuje”
  2. Niebywałe, co zrobił Michał Szpak. Do sieci trafiły zdjęcia
  3. W pociągu usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Gdy weszli do przedziału, zamarli, natychmiast musieli zareagować
  4. Horror w polskiej miejscowości. Nie żyje 7-latek i jego mama, kilka osób rannych
  5. Jacek Kurski wolałby o tym zapomnieć, ujawniono nagranie. Śpiewa o bieliźnie, tańcach i barmanach

Źródło: Londynek Net

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News