Polski naukowiec przekazał nowe informacje o walce z koronawirusem. Mogą okazać się kluczowe

Polski naukowiec przekazał nowe informacje o walce z koronawirusem. Mogą okazać się kluczowe Źródło: youtube.com Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Polacy w dalszym ciągu walczą z pandemią wirusa. Problem nie dotyczy już tylko Azji południowo-wschodniej, ale również Europy. Naukowcy pracują 24 godziny na dobę, by poznać "wroga". Z kolei polski profesor przekazał nowe informacje o koronawirusie. Pomogą zwalczyć pandemię?

Polacy mogą być dumni z takich specjalistów. Profesor z Politechniki Wrocławskiej nieodpłatnie podzielił się swoim odkryciem z innymi ekspertami. Wszyscy mają nadzieję, że to milowy krok w walce z SARS-Cov-2.

Polacy dokonali prawdziwego przełomu?

Profesor Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat wielu nagród w dziedzinie chemii, ma swój wkład w badania na koronawirusie. Okazało się, że zespół ekspertów z Wrocławia odkrył kluczowy do walki z SARS-Cov-2 enzym. Naukowcy badali enzym nazwany proteazą SARS-CoV-2 Mpro - doszli do wniosku, że tnie on natychmiast białka znajdujące się w wirusie, przez co nie może się w dalszym ciągu namnażać.

Firmy zajmujące się wykonywaniem szybkich testów diagnostycznych potwierdzają, że naukowcy idą w dobrym kierunku i jeśli enzym rzeczywiście rozbija kluczowe białko, to mamy przełom w leczeniu. Badania i wnioski już zostały udostępnione specjalistom na całym świecie.

- Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz - tłumaczy profesor i dodaje, że enzym był naukowcom bardzo dobrze znany, jednak to wrocławski zespół zdołał znaleźć odpowiednią "kombinację". Polacy ściśle współpracowali też z innym cenionym niemieckim profesorem.

Jeśli lek zostanie opracowany, nie wyrządzi szkód w organizmie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Od kilku lat współpracujemy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem z nim pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS (...) Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym - proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 - przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać - tłumaczy profesor Marcin Drąg. Wiadomo też, że proteaza jest bardzo podobna do poprzedniego wirusa, Sars-Cov.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje kolejna osoba zakażona koronawirusem w naszym kraju
2. Wiadomo, ile osób w Polsce naprawdę może mieć koronawirusa. Ekspert podał liczby

Profesor dodał również, że enzym jest traktowany jako unikalny, niewystępujący w ludzkim organizmie. Dlatego podejrzewa, że jeśli zostaną opracowane odpowiednie leki, nie będą mocno uderzać w komórki człowieka, a skupią się na wirusie - lek będzie mało toksyczny, co jest bardzo dobrą wiadomością. Wrocławscy i niemieccy naukowcy nie zwalniają tempa, nadal badają koronawirusa i zawarte w nim białka. Każda informacja jest teraz na wagę złota.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  2. Z ostatniej chwili: piłkarz reprezentacji Polski chory na koronawirusa
  3. Bardzo ważny apel polskich aptek. Dotyczy nas wszystkich
  4. Mateusz Morawiecki zabrał głos. Zapadła kluczowa decyzja dla wielu Polaków
  5. Blamaż urzędników, są zdjęcia. Pokazano, jak naprawdę "walczą" z wirusem
  6. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce

Źródło: Onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News