Polacy ponoszą opłatę na potęgę. Nawet nie wiedzą, że wielu z nich nie musi płacić

Polacy ponoszą opłatę na potęgę. Nawet nie wiedzą, że wielu z nich nie musi płacić Źródło: PhotoMIX Company/pexels

Polacy wybierający się na wakacje muszą liczyć się z kosztami. Podczas planowania wakacyjnego budżetu pod uwagę brane są opłaty nie tylko za nocleg, posiłki na miejscu, czy liczne atrakcje. Jedną z ważnych opłat, jakie wchodzą w skład wakacyjnych kosztów, jest także opłata klimatyczna. Czy na pewno wszyscy muszą ją opłacać?

Polacy przyzwyczaili się już do tego, że biorą pod uwagę opłatę klimatyczną, jaka pobierana jest w wielu polskich miejscowościach. Teraz okazuje się, że często jest ona naliczana nielegalnie. Dziennikarze Fakt w rozmowie z Pauliną Kondracką z kancelarii Krzeszewscy i Partnerzy postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Polacy opłacają "klimatyczne". Czym ono tak naprawdę jest?

Paulina Kondracka z kancelarii Krzeszewski & Partnerzy w rozmowie z Faktem wyjaśniła, czym tak naprawdę jest opłata klimatyczna. Okazuje się, że pod tym pojęciem kryją się dwie opłaty. 

- Wybierając miejsce wypoczynku, bardzo często zapominamy o sprawdzeniu, czy w danej miejscowości obowiązuje zapłata dodatkowego podatku tzw. „opłaty klimatycznej”. Pod tym pojęciem kryją się dwa różne podatki: opłata miejscowa oraz opłata uzdrowiskowa. W pierwszym przypadku obejmuje ona osoby, które spędzają w danym miejscu dłużej niż dobę i korzystają z walorów klimatycznych i krajobrazowych, w drugim przypadku dotyczy osób, które przebywają na terenie o statusie obszaru ochrony uzdrowiskowej - zdradziła Kondracka w rozmowie z Faktem.

p>DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Polacy w niektórych przypadkach zwolnieni są z opłaty klimatycznej

- Wspomniany podatek może zostać wprowadzony przez radę gminy. Opłata naliczana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu w danej miejscowości. Niemniej, żeby rada gminy mogła go wprowadzić, gmina posiadać warunki klimatyczne i krajobrazowe, a na jej terenie muszą znajdować się np. parki narodowe, punkty widokowe, muzea, czy też zabytki. Wysokość opłaty nie może przekroczyć maksymalnych stawek określanych przez Ministra Finansów na dany rok. Co ważne, jeżeli ktoś raz zapłacił opłatę uzdrowiskową, nie musi opłacać opłaty miejscowej - dodała. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne informacje z ostatniej chwili. W nocy zmarł dziennikarz TVP i TVN
2. Tuż przed śmiercią zaczął tracić zmysły. Nowe fakty dotyczące strasznej śmierci aktora
3. Minister Szumowski się wygadał. Zdradził, kiedy w całej Polsce wrócą rygorystyczne obostrzenia

Co więcej, w 2018 roku zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z którego wynika, że gminy muszą dysponować danymi dotyczącymi aktualnego stanu powietrza i na jego podstawie wprowadzać opłatę. Jak zdradziła Paulina Kondracka, wiele gmin wciąż posługuje się starą dokumentacją, dzięki której mogą wymagać wnoszenia opłaty. Zgodnie z ustawą z obowiązek opłaty nie dotyczy osób przebywających w szpitalach, osób niewidomych i ich przewodników, zorganizowanych wycieczek dzieci i młodzieży szkolnej oraz od dyplomatów i członków urzędów konsularnych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczna wiadomość sprzed kilku godzin. Nie żyje Michał Bąk, stratował go byk
  2. Gwiazdor disco polo przesadził? Wszystko na żywo pokazała TVP, ręce opadają
  3. Potężny wybuch wstrząsnął polską miejscowością. Wśród rannych dziecko, okoliczne zabudowania zniszczone
  4. Niestety, mamy potwierdzenie. Kolejne regiony w Polsce objęte pomarańczową strefą
  5. Jacek Kurski się do tego posunął. Upublicznił list rozwodowy swojej byłej żony, bez żadnych skrupułów

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News