Ceny w warzywniakach zwalą was z nóg. Coraz więcej Polaków nie stać na owoce i warzywa

Ceny w warzywniakach zwalą was z nóg. Coraz więcej Polaków nie stać na owoce i warzywa Źródło: Wikimedia Commons/Adam Jones

Polacy mogą mieć niemałe problemy podczas zakupów w warzywniakach. W ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczny wzrost cen owoców i warzyw. Za te same kwoty co kiedyś, kupimy znacznie mniej produktów niż wcześniej.

Polacy mogą nie mieć wystarczająco pieniędzy na podstawowe dobra, takie jak owoce i warzywa. Ceny od jakiegoś czasu stale rosną, a w tym roku niektórzy zaczynają łapać się za głowę i poważnie odczuwać różnicę w swoich portfelach. Kwoty, jakie trzeba zapłacić za popularne produkty rolne, naprawdę zwalają z nóg.

Polacy będą płacić za warzywa jak za zboże. Horrendalny wzrost cen w warzywniakach

Ceny niektórych owoców czy warzyw wzrosły nawet kilkukrotnie względem ubiegłego roku. Przykład? Za kilogram czereśni zapłacimy 13 złotych, a za kilogram malin aż 55 zł. Jeśli jesteś miłośnikiem fasoli szparagowej, również musisz szykować portfel, bo za kilogram zapłacić trzeba około 15 zł.

Jedną z przyczyn horrendalnego wzrostu cen była wiosna, która kapryśną pogodą nie rozpieszczała rolników. Wiele nagłych zmian pogodowych wpłynęło na obfitość zbiorów, a nawałnice i podtopienia zniszczyły wiele pół uprawnych. Więcej na temat powiedziała Paulina Mroziak z "Portalu Spożywczego".

- Wiosna była trudna. Najpierw była susza, później przymrozki, potem nawałnice, które spowodowały choroby grzybowe, gdzieniegdzie lokalne podtopienia. Teraz jest bardzo gorąco, co też nie sprzyja wegetacji owoców i warzyw - stwierdziła ekspertka w rozmowie z Wirtualną Polską.

Specjalistka w zakresie branży spożywczej wyjaśnia, czy możemy liczyć na spadek cen

Paulina Mroziak nieco uspokoiła, twierdząc, że możemy się niedługo spodziewać większej stabilizacji cen owoców i warzyw.

- Import jest wygaszany. Na rynek już trafiają polskie warzywa z nacią - polskie selery, marchewki, buraki. Te ceny jeszcze są wyższe, ale dlatego, że mamy początek sezonu - stwierdziła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

To jednak nie oznacza, że unikniemy płacenia bajońskich sum za popularne produkty rolne. Ceny mogą się ustabilizować, ale to nie oznacza, że doczekamy się ich drastycznego spadku. Jak twierdzi ekspertka, problem leży w kosztach, jakie muszą ponieść rolnicy. Przyczyniła się do tego ostatnio wyższa cena opłat za paliwo oraz benzynę.

- Musimy wziąć pod uwagę, że producenci owoców i warzyw też zmagają się z większymi kosztami. Sadownicy i ogrodnicy zmagają się wyższymi kosztami paliw. Są wyższe koszty pracy, nawozu, energii elektrycznej - powiedziała Mroziak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał Szpak odleciał totalnie! Gdy wyszedł na scenę, fanom oczy wyszły z orbit. Zemdlejecie, jak to zobaczycie
  2. Co się stało Henryce Krzywonos? Legenda Solidarności schudła aż 60kg! Na jej widok pospadacie z krzeseł!
  3. Płacisz kartą? Banki wprowadzą niedługo wielką zmianę, która może Ci się nie spodobać
  4. Wdowa po Mackiewiczu przerywa milczenie. Mąż bardzo źle ją traktował
  5. Poopadają Wam szczęki! Intymne zdjęcia Barbary Kurdej-Szatan krążą po sieci
  6. Niewyobrażalna tragedia wstrząsnęła polskim miastem. Patrycja zmarła w porażających okolicznościach

Źródło: wirtualna polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News