Zmusił piękną Polę do przejścia na katolicyzm. Nigdy mu tego nie wybaczyła

Zmusił piękną Polę do przejścia na katolicyzm. Nigdy mu tego nie wybaczyła Źródło: Fot. Wikipedia Commons

Pola to polska tancerka, która zmuszona została przez męża do konwersji na katolicyzm. Przed śmiercią żałowała decyzji, bowiem nigdy nie czuła się w pełni związana z chrześcijaństwem. Nigdy nie wybaczyła swojemu mężowi.

Pola to znana, wielokrotnie nagradzana aktorka (z pochodzenia Żydówka), która wyszła za polskiego dyplomatę i prawnika. Ich małżeństwo nie należało do zbyt udanych. Choć nie czuła się katoliczką, mąż wymusił na niej decyzję o stanięciu przed ołtarzem. Wcześniej musiała także przyjąć chrzest. Do śmierci żałowała tej decyzji.

Pola została przez męża zmuszona do wiary w Boga

Znana tancerka Pola Nireńska, której największe lata sławy przypadają na wiek XX, w roku 1965 postanowiła poślubić Polaka. Zakochana w Janie Karskim zgodziła się powiedzieć sakramentalne tak w obliczu księdza, choć tak naprawdę nigdy nie czuła się do końca związana z tradycją, kulturą i wiarą narodu polskiego.

 - Nie mogła wybaczyć Karskiemu, że zmusił ją do przejścia na katolicyzm - mówi w wywiadzie dla portalu Gazeta pl Weronika Kostyro autorka książki "Tancerka i Zagłada. Historia Poli Nireńskiej".

Pola Nireńska aż do śmierci czuła, że bardziej związana jest z kulturą żydowską. Konwersja na katolicyzm w oczywisty sposób powodowała u niej więc wyrzuty sumienia. Sama z pewnością nie podjęłaby takiej decyzji. Namówił ją do tego mąż, który pragnął, aby Pola dołączyła do wiernych Kościoła Katolickiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 - Karski skłonił nawet Polę najpierw do chrztu, a potem do katolickiego ślubu, co z czasem zaczęło być dla niej coraz większym problemem - opowiada Weronika Kostyro.

Konwersja była przez Polę traktowana jako odwrócenie się od bliskich, którzy pozostali wierni swojej wierze, kulturze i tradycjom. Wymuszone przez męża przyjęcie wiary aż do śmierci było powodem jej cierpienia.

 - Myślę, że pod koniec życia Pola żałowała przejścia na katolicyzm. (...) Mogła czuć, że zdradziła bliskich, przechodząc na katolicyzm - tak mi się wydaje. Nawet w świeckich rodzinach żydowskich traktowano to jako zdradę - podsumowuje autorka książki o Poli Nireńskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Według tygodnika brat Bogumiły Wander zapadł na poważną chorobę. Jest nieodwracalna
  2. Piotr Swend znany z „Klanu” ma siostrę bliźniaczkę! Wybrała zupełnie inną ścieżkę kariery
  3. To zdjęcie księżnej Diany przeszło do historii. Nikt nie zauważył jednego szczegółu
  4. 22-letnia Anna zmarła podczas stosunku. Porażająca tragedia
  5. Dowbor po kilku miesiącach odwiedziła rodzinę, której remontowała dom. Dramatyczny widok, prawie się popłakała
  6. Kolejny pożar. Znowu w Polsce, dym widać z 30 kilometrów

Źródło: Gazeta

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News