Pokłosie przepychanek u władzy: Coraz więcej Polaków źle ocenia sytuację w kraju

Pokłosie przepychanek u władzy: Coraz więcej Polaków źle ocenia sytuację w kraju

Wzrost negatywnych ocen względem minionego miesiąca zanotowano w sondażu Kantar Public (TNS Polska). Już wyraźnie ponad połowa Polaków jest zdania, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Spadła też liczba osób, które pozytywnie patrzyły na sytuację w kraju.

Sondaż, który już tradycyjnie co miesiąc jest przeprowadzany w kraju, wykazał, że coraz więcej Polaków negatywnie patrzy na kierunek, w którym zmierza Polska. W ubiegłych miesiącach informowaliśmy na bieżąco o wynikach podobnych badań.

Okazuje się, że od ostatniego badania, które miało miejsce w listopadzie, o 5 punktów procentowych wzrosła liczba osób, które negatywnie oceniają sytuację w kraju (z 49% do 54%). 29% ankietowanych uważa, ze sytuacja w Polsce jest dobra i stabilna, a 17% ankietowanych orzekło, że nie ma zdania.

W większości są także głosy, które krytycznie wypowiadają się o polskiej gospodarce. Niemal 49% Polaków jest zdania, że w Polsce panuje kryzys gospodarczy. Odwrotnie zaś sądzi 40% badanych, a 11% pozostaje bez zdania na ten temat.

Co ciekawe, chociaż bezrobocie w Polsce zmalało do poziomu najniższego od 25 lat, Polacy są negatywnie nastawieni, co do kwestii zatrudnienia. 49% obywateli jest zdania, że znalezienie pracy w tym kraju jest niemożliwe. 45% uważa natomiast, że nie tak trudno o zatrudnienie w Polsce, natomiast pozostałe 6% nie ma zdania.

Co ciekawe, eksperci z Kantar Public zwracają uwagę na to, że gdyby badanie przeprowadzić po wydarzeniach z ostatniego weekendu, ich wynik byłby znacznie inny. Jak zaznacza Urszula Krassowska z centrum badań, mimo tego i tak widać spadek poparcia dla władzy.

 - Choć nasze badanie nie objęło społecznych opinii na temat wydarzeń, które rozpoczęły się w Sejmie w dniach 16-18 grudnia, to widać wyraźne pogorszenie nastrojów w odniesieniu do sytuacji politycznej. Jedynie elektorat PiS i osoby deklarujące prawicowe poglądy pozytywnie oceniają sprawy w naszym kraju - komentowała Krassowska.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News