Niebywałe sceny na pogrzebie Marii Janion. Żałobnicy nie wytrzymali, mieli oczy pełne łez

Niebywałe sceny na pogrzebie Marii Janion. Żałobnicy nie wytrzymali, mieli oczy pełne łez Źródło: Jakub Kaminski East News

Pogrzeb Marii Janion był wydarzeniem, które zostanie zapamiętane na bardzo długo. Wybitna polska humanistka i historyczka literatury spoczęła w Alei Profesorskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Podczas uroczystości doszło do niebywałych scen. Żałobnicy nie wytrzymali, mieli oczy pełne łez.

Pogrzeb Marii Janion był wydarzeniem, które pozostawało w centrum zainteresowań niemal wszystkich mieszkańców naszego kraju. Nic dziwnego. Wybitna profesor, humanistka i historyczka literatury ukształtowała umysły wielu pokoleń Polaków. Jej odejście było ogromną stratą. Wielka rodaczka odeszła 23 sierpnia bieżacego roku w Warszawie. Miała 93 lata. Pogrzeb odbył się w piątek, 4 września w Alei Profesorskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Pogrzeb Marii Janion był wyjątkowym wydarzeniem

Na pogrzebie Marii Janion zjawiło się wielu żałobników. Wśród nich byli wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki, a także uczniowie i wychowankowie działaczki naukowej. Nie zabrakło niebywałych scen, które doprowadziły obecnych do łez. Jedną z nich było odczytanie listu napisanego przez polską noblistkę, Olgę Tokarczuk. Odczytała go Kazimiera Szczuka. Na przygotowanie odczytów zdecydowali się także: Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu, feministka, Agnieszka Graff oraz założycielka Archiwum Marii Janion, prof. Monika Rudaś-Grodzka z IBL PAN.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Wielu ze zgromadzonych na tym pożegnaniu nauczycielki i mistrzyni było jej uczennicami i uczniami. Ja rozmawiałam z nią tylko dwa razy w życiu. Przy czym ten drugi raz śpiewem. Jednak kiedy w późnych nastoletnich czasach trafił mi w ręce pierwszy tom "Transgresji", Maria Janion weszła do mojego życia i pozostała w nim na zawsze. Myślę, że jej książki mnie kształtowały, może nawet zmieniły moje życie. Zostawiła mi przekonanie, że najlepszym sposobem zrozumienia i poznania świata jest jego nieustanne interpretowanie, zaglądanie w głąb i czytanie na wielu poziomach, że w całej jego złożoności jesteśmy w stanie go ogarnąć, tylko poszukując różnych punktów widzenia - napisała polska noblistka.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Tragiczna śmierć

2. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

3. Emerytury i renty będą zawieszane. Ważny komunikat ZUS do wielu Polaków

Pogrzeb zakończył się złożeniem urny z prochami Marii Janion do grobu. Towarzyszyły temu modlitwy międzyreligijne, odmawiane przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Luterańskiego, Polskiej Unii Buddyjskiej oraz Naczelnego Rabin Polski. Znany aktor, Jerzy Radziwiłowicz, przeczytał fragmenty wierszy Adama Mickiewicza, a artysta ludowy, Adam Strug, zaśpiewał pieśń "Żegnam cię, mój świecie wesoły".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Monika Miller zaczyna nową karierę, nikt się nie spodziewał. Czy dziadek będzie dumny?
  2. Fatalne wieści dla fanów Batmana. Odtwórca głównej roli zakażony
  3. Kobieta porzuciła swoją niepełnosprawną córeczkę. Po 20 latach zobaczyła w telewizji rzecz, która odebrała jej mowę
  4. Tuż po narodzinach dziecko znalazło się w rękach matki. Kobieta zobaczyła, co maluch ma w buzi i zamarła
  5. Choroba okazała się nie do pokonania. Po wyczerpującej walce zmarł polski polityk
  6. Niestety, córka potwierdziła niezwykle smutną wiadomość o Beacie Tyszkiewicz. Gwiazda niedawno opowiadała o swojej diecie, wzbogaciła jadłospis o wyjątkowy produkt

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News