Nad Wielkopolską przeszła trąba powietrzna. Pozrywane dachy, połamane drzewa

Nad Wielkopolską przeszła trąba powietrzna. Pozrywane dachy, połamane drzewa Źródło: Facebook.pl/ Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser

Pogoda potrafi w Polsce zaskoczyć. Przez miejscowość Zielona Łąka pod Pleszewem w województwie wielkopolskim przeszła... trąba powietrzna. Zniszczyła dachy domów, łamała drzewa niczym zapałki.

Pogoda w przeddzień majówki zaskoczyła mieszkańców gminy Pleszew. Zamiast zasłużonego urlopu wielu z nich niweluje dziś straty po wielkiej burzy, która przeszła nad miejscowością Zielona Łąka.

Relację z burzy upublicznił w sieci Grzegorz Zawiślak, zajmujący się na co dzień analizą nadzwyczajnych zjawisk pogodowych. 

Pogoda spłatała figla. Przez Wielkoposkę przeszła trąba powietrzna!

- Uwaga! Dochodzą do nas informacje o zejściu trąby powietrznej w miejscowości Zielona Łąka (gmina Pleszew) w województwie wielkopolskim! Wskutek przejścia leja kondensacyjnego odnotowano między innymi uszkodzenia dachów oraz szkody w drzewostanie - informował aktywista pod filmikiem. 

Wideo nadesłał jeden z mieszkańców gminy.

O burzy, która przeszła nad miejscowością w Wielkopolsce rozpisuje się też lokalny portal WPleszewie. Straty są dotkliwe dla mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy są w trakcie budowy swojego domu. Trąba "zabrała" część materiałów budowlanych rozsypując je po okolicznych łąkach. Gdzieniegdzie zrywała nawet dachy!

- Wiele osób w tamtym rejonie ma rozpoczęte budowy domów. Niestety wielu z nich zbiera materiały budowlane typu styropiany i blachy po okolicznych polach - informuje portal Zpleszewa.pl.

Sprawę przeanalizowała też społeczność "Polscy Łowcy Burz".  Na fanpage'u inicjatywy czytamy, że "zniszczenia drzew wskazują na prędkość wiatru w porywach ok. 120-150 km/h".

Trąby powietrzne nie są w naszych uwarunkowaniach klimatycznych często spotykane. Tym bardziej zadziwia niecodzienne zjawisko pogodowe. W serwisie Facebook film obejrzano już 190 tysięcy razy.

 

źródło: Facebook, Zpleszewa

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News