Pogoda polska w ostatnich tygodniach wydawała się szczególnie dla nas łaskawa – mogliśmy się cieszyć słonecznymi dniami i dodatnimi temperaturami, lecz ostatnie kilka dni gwałtownie przypomniało, że przyszła jednak jesień. Teraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało oświadczenie – będzie jeszcze gorzej. 

Pogoda polska przez długie miesiące nas rozpieszczała – całe lato cieszyć się mogliśmy wysokimi temperaturami oraz bezchmurnym niebem, co tworzyło wręcz idealne warunki na relaksowanie się nad brzegami jezior, na nadmorskich plażach czy podczas górskich wycieczek. Wakacje się skończyły, a Polacy dalej mogli cieszyć się słońcem i brakiem deszczu jeszcze przez kolejne tygodnie.

Dopiero ostatnie kilka dni przypomniało nam, czym naprawdę jest trwająca właśnie jesień. Liście zrobiły się kolorowe, poranki i wieczory zimne, a z nieba zaczął padać nieprzyjemny deszcz. Teraz okazuje się, że to dopiero początek – RCB wydało specjalne ostrzeżenia, zgodnie z którymi Polacy na terenie niemalże całego kraju muszą zachować szczególną ostrożność.

Pogoda polska: ostrzeżenia RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa właśnie wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia, które swoim zasięgiem obejmują niemalże całą Polską. Zgodnie z zapewnieniami najgorzej będzie w rejonach górskich oraz nad morzem. Spodziewać się tam można wyjątkowo silnego wiatru, którego prędkość miejscami dochodzić będzie nawet do 100-150 km/h. Tak mocne podmuchy stwarzają ogromne zagrożenie zarówno dla zdrowia i życia ludzi, jak i ich dobytków. Wnosi się o zachowanie szczególnej ostrożności oraz dbanie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych osób.

Uważać mają również mieszkańcy województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego – obowiązują tam alerty I stopnia. Najchłodniej z kolei ma być na Suwalszczyźnie oraz na Podlasiu, gdzie temperatury spadną poniżej 10 stopni Celsjusza.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

To nie żart! Te gatunki zagrażają przyrodzie w Polsce

Jaka będzie zima?

Specjaliści określają, że zdecydowane ochłodzenie wraz z opadami deszczu zapowiadające początek zimy nastąpić ma już w listopadzie, a okres pełnej zimy trwał będzie od końca listopada, aż do stycznia. Oznacza to znacznie szybsze nadejście zimy, która charakteryzować się będzie dużo niższymi temperaturami niż zwykle.

Szacuje się również, że średnia temperatura będzie nawet o 2 stopnie niższa od średniej wieloletniej, a ta wynosi -3 stopnie Celsjusza. Padły również przypuszczenia, że po rekordowo ciepłym styczniu 2018 roku, przyszłoroczny styczeń okaże się jego zupełnym przeciwieństwem.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Gwiazda „Kogel-Mogel” ujawnia nieznane dotąd tajemnice. Będziecie mocno zaskoczeni
  2. Znienawidzona gwiazda disco polo jest w ciąży. Fani: „Chyba spożywczej, tłusta świnio!”
  3. Śmierć słynnego dziennikarza TVN zszokowała całą Polskę. Wstrząsające kulisy
  4. Ile zarabia Agnieszka Chylińska? Zarobki gwiazdy to kosmos
  5. AGRESYWNE PSY. POTRZEBUJESZ TAKICH DOKUMENTÓW, INACZEJ SŁONO ZAPŁACISZ

SZOK! Przerażające stworzenia odkryte przez przypadek