Upały nie odpuszczają. Tyle trzeba wypić, żeby się nie odwodnić

Upały nie odpuszczają. Tyle trzeba wypić, żeby się nie odwodnić

Pogoda daje się ostatnio we znaki mieszkańcom całej Polski. Meteorolodzy nie siedzą z założonymi rękami i alarmują o niebezpieczeństwach związanych z wysokimi temperaturami. Przede wszystkim trzeba zadbać o nawodnienie.

Pogoda, która jest skutkiem dwóch wyżów, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i życie Polaków. Temperatury nierzadko osiągające 30 kresek powodują osłabienia, omdlenia i ogólne pogorszenie samopoczucia. W najbliższym czasie ma być jeszcze gorzej, dlatego już teraz trzeba dbać o dobre nawyki i zapobieganie odwodnieniu.

Ile powinno się wypijać wody by zapobiec przykrym skutkom zabójczych upałów?

Jak powszechnie wiadomo, ludzki organizm składa się w 70% z wody. Gdy nadchodzą wysokie temperatury, gospodarka wodna naszego ciała ulega zaburzeniom. Już nawet utrata 1% płynów utrudnia codzienne funkcjonowanie. Woda odpowiada głównie za unormowanie ciśnienia krwi czy chłodzenie ciała przez pocenie.

Wodę można dostarczać nie tylko bezpośrednio przez picie kranówki, kawy czy herbaty. Organizm pobiera wodę także z owoców lub warzyw. Dlatego tak ważne jest, by latem korzystać z sezonu na truskawki, arbuzy, ogórki i cukinie. Przez to, że organizm traci dziennie około 2,5 litra wody, powinno się jej wypijać co najmniej 1,5 litra dziennie. Minimum ustalone przez ekspertów WHO to 3 litry dziennie, ale nie każdy potrafi zmusić się do wypicia takich ilości.

Z pomocą przychodzą właśnie owoce - bogate w wodę arbuzy. Aby przyjemniej piło się wodę, warto dodawać plaster cytryny i kostki lodu lub po prostu robić zimną lemoniadę. Należy pamiętać, że niemowlętom podaje się jedynie wodę źródlaną, a osobom pracującym fizycznie tę bogatą w sód i potas. Osoby starsze powinny wybierać wodę mineralną z magnezem.

Upalna pogoda ma wpływ szczególnie na zdrowie osób starszych i dzieci

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Niezahartowane i delikatne jeszcze organizmy małych dzieci, a także przemęczone i nie tak odporne na pogodę starsze osoby, są najbardziej narażone na odwodnienie. Objawami, które powinny zaniepokoić to w pierwszej kolejności osłabienie i rosnący ból głowy. Pojawiają się skurcze i bóle mięśni, a oczy i usta zaczynają tracić swój poziom nawodnienia. Koniecznym jest natychmiast umieścić taką osobę w chłodnym miejscu i podać jej wodę bogatą w składniki mineralne. Gdy stan się nie poprawia, warto wezwać karetkę.

  1. Wielka tragedia dotknęła Danutę Wałęsę. Kobieta dopiero niedawno postanowiła o tym powiedzieć. To straszne! Reakcja Lecha jest oburzająca!
  2. Nie uwierzycie jak Iwona Pavlovic wyglądała jako nastolatka! Była PIĘKNA! Te zdjęcia zwalają z nóg!
  3. Z ostatniej chwili: Polsat informuje o tragedii rodzinnej na zachodzie Polski. Chłopiec nie żyje, matka i braciszek w szpitalu
  4. Zastygliśmy, gdy zobaczyliśmy jak teraz wygląda żona Wiśniewskiego, Mandaryna. Ale jej 16-letnia córka deklasuje nawet Roksanę Węgiel
  5. Roksana Węgiel w końcu przerywa milczenie ws. zatrzymania przez policję. To tłumaczenie nie spodoba się wielu fanom
  6. Boczek z Kiepskich pokazał się z córką. Dziewczyna niesamowicie go przypomina

Źródło: Poradnik Zdrowie

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu