Będzie podwyżka dla kierowców! PiS już zdecydował

Będzie podwyżka dla kierowców! PiS już zdecydował

Polisa OC od nowego roku może przysporzyć kierowcom problemów. Wszystko za sprawą nowego planu PiS, który zapominalskich właścicieli aut chce dotkliwiej ukarać. Nie płacić OC się po prostu... nie opłaca!

Polisa OC przysporzyła wiele kłopotów rządowi. Wszystko za sprawą niesubordynowanych kierowców, którzy zapominali opłacić składki na rzecz wypadków. Teraz, zapowiadana od jakiegoś czasu zmiana wysokości kar, została przez PiS ustalona. Imponujące kwoty mogą znacznie uszczuplić portfele Polaków.

Polisa OC i kary dla zapominalskich. Nowy projekt rządu uszczupli budżet Polaków

Kara za zwłokę w opłaceniu składek? Rząd wyjaśnia, ile zapłacą kierowcy, którzy zapomną o przelewie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odnotuje duże zyski od 2019 roku. Jeśli projekt wejdzie w życie, a wszystko na to wskazuje, od nowego roku mandaty będą naprawdę wysokie! Na cenę mandatu wpływa wysokość płacy minimalnej i od niej zależy rok rocznie cena mandatu. Skoro PiS oficjalnie potwierdził wzrost tej pierwszej, nie ma wątpliwości, że również mandat uderzy w kierowców, którzy nie opłacili OC. W przypadku opóźnienia wynoszącego 3 dni, kierowca będzie musiał przygotować 900 złotych - 20 procent wzrostu od dwukrotności płacy minimalnej. Właściciel auta zwlekający dwa tygodnie będzie musiał zapłacić 2550 złotych, powyżej 14 dni... aż 4500 złotych! W przypadku motocyklistów kary te będą niższe. Trzydniowe opóźnienie uszczupli portfel o 150 złotych, dalej - 14 dni o 375, a powyżej dwóch tygodni - 750 złotych. Najbardziej dotknięci mogą się poczuć właściciele aut ciężarowych i ciągników. Nieopłacona polisa OC dla tych kierowców będzie się liczyła z kwotami: za 3 dni 1350 złotych, za 14 dni - 3375 roku, a powyżej 14 dni - 6750 złotych!

Co musimy wiedzieć o polisie OC?

Polisa OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, które musi wykupić każdy kierowca, bez wyjątku. Jest zabezpieczeniem, z którego pokrywane są szkody wyrządzone podczas nieostrożnej jazdy samochodem. W przypadku, gdy kierowca nie zawarł polisy OC, a szkodę spowodował, pieniądze wypłacane są z Ubezpieczeniowego Funduszu Ubezpieczeniowego. Należy pamiętać, że polisa OC pokryje koszty szkody, którą wyrządzisz podczas jazdy, jednak jeśli będziesz chciał dochodzić pieniędzy, gdy zniszczeniu ulegnie twoje auto - musisz wcześniej zawrzeć umowę auto casco. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za prowadzenie auta przypada na auto. Jeśli szkody dokona osoba niewidniejąca w dokumentach potwierdzających zawarcie polisy, polisa wciąż działa w nieprzerwany sposób.

Kiedy opłacić polisę OC?

Jeśli kupujemy nowy samochód - zawarcie polisy musi nastąpić tego samego dnia. Używany samochód prawdopodobnie jest już ubezpieczony, więc mamy dwie możliwości: kontynuować umowę zawartą na wcześniejszych warunkach lub złożyć wypowiedzenie firmie, z którą dotychczas prowadzono współpracę. Należy pamiętać, że ubezpieczenie cywilne auta jest obowiązkowe. Wypowiedzenie umowy poskutkuje wykupieniem polisy w innym miejscu w tym samym czasie.

Interwencja policji. Co nam grozi w przypadku braku ważnego ubezpieczenia samochodu?

Jeśli zdarzy się tak, że podczas jazdy zatrzyma nas policja do kontroli, a my nie udowodnimy zawarcia umowy OC, możemy mieć niemałe problemy. Po pierwsze, policja będzie zmuszona odholować nasz samochód na parking strzeżony. Odebranie go stamtąd liczy się z wpłaceniem sporej sumy za postój auta. Później, jak można się domyślić, dostaniemy mandat. Jest to równowartość 500 euro.

Wypadek kierowcy bez aktualnego OC

Jeśli polisa OC nie zostanie opłacona a my, zasiadając za kierownicą spowodujemy wypadek, możemy się liczyć z tym, że będziemy musieli zapłacić wszystkie (bez wyjątku) straty poniesione przez osoby pokrzywdzone. Kwotę tę najpierw wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, później będziemy tę różnicę musieli zwrócić. W ubiegłym roku drastyczne podwyżki cen OC zmartwiły kierowców. Nic dziwnego, że często zdarza się, że kierowców nie stać na zapłacenie polisy OC. W sierpniu pojawiły się pierwsze informacje, świadczące o wyczekiwanych obniżkach cen za ubezpieczenie. Z czego wynikają? Przyczyn podwyżek polis OC jest co najmniej kilka. Zmieniający się rynek i analizy ostatnich kilku lat wskazują, że głównie za przyczyną wzrostu przemawiają przeobrażenia na samym rynku ubezpieczeń. A wśród nich czynniki ekonomiczne i wzrost cen medycznych czy naprawczych. Podsumowując, polisę OC lepiej opłacać w terminie!  1. Część rodziców straci 500 plus. Wyższa płaca minimalna odbierze im świadczenie
  2. Fani są wściekli na Wiśniewskiego! "Spłacamy jego długi, a on żyje jak KRÓL"
  3. Dobra wiadomość dla emerytów. Podwyżka będzie jeszcze wyższa! [Od kiedy, ile]
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu