Skandaliczny podpis Mikołaja Kopernika w niemieckiem podręczniku szkolnym. Polacy mają prawo być wściekli

Skandaliczny podpis Mikołaja Kopernika w niemieckiem podręczniku szkolnym. Polacy mają prawo być wściekli Źródło: youtube.com/ Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

Podręcznik zza zachodniej granicy wzburzył polskie dzieci uczęszczające do niemieckich szkół. Według treści umieszczonej w książce do nauki fizyki, znalazł się skandaliczny podpis o pochodzeniu astronoma. To może wywoływać wściekłość.

Podręcznik do fizyki niemieckich i polskich dzieci nie wyróżnia się znacząco istotnymi różnicami. Ot, książka, która ma nauczać dzieci nauk ścisłych. Pewien szczegół jednak wzbudza ogromne emocje - ile polskie podręczniki wykazują, że Mikołaj Kopernik był Polakiem mieszkającym w Toruniu, o tyle niemieckie wskazują na istnienie niemieckiego astronoma Nikolausa Kopernikusa. Rodzice polskich dzieci przebywających na emigracji w Niemczech są w szoku.

Podręcznik: Kopernik był Niemcem

Sprawa pochodzenia Kopernika i jego narodowości jest czymś, co od wielu lat elektryzuje zarówno polską jak i niemiecką opinię publiczną. Wybitny odkrywca i astronom był co prawda poddanym króla Polskiego, ale w czasach jego przebywania w Toruniu, czy Olsztynie stan tych ziem nie był jednoznacznie polski. W pewnym momencie sam Kopernik stał się bardzo ważnym elementem cesarskiej i nazistowskiej propagandy, która odbierała mu możliwość bycia Polakiem.

- W czasach cesarskich oddawano mu hołd jako wielkiemu Niemcowi, w nazizmie jego imię musiało służyć do udowodnienia intelektualnej przewagi Niemców nad sąsiadami ze Wschodu. W latach 70. nastąpił przechył w drugą stronę: mówienie o "Koperniku" i uznanie go za Polaka, uchodziło w RFN za dowód woli pojednania z sąsiadami – pisał w "Süddeutsche Zeitung" Thomas Urban.

Konflikt o narodowość astronoma przybrał na znaczeniu w momencie, w którym niemiecki podręcznik do fizyki zaczął informować o biografii autora "O obrotach sfer niebieskich", wskazując jego niemieckie korzenie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Internauci się kłócą

Internauci w sprawie kłótni o narodowość Kopernika podzielili się na dwa obozy. Jedni mówią, że nie można patrzeć na kwestię tamtejszej narodowości Kopernika jak na dzisiejszą, a nawet nie istnieją dowody mówiące o tym, że astronom znał język polski.

- Kopernik mówił po niemiecku, Skłodowska musiała emigrować, żeby móc cokolwiek osiągnąć, Einstein miał kilka obywatelstw, cholera wie jak to interpretować - komentuje jeden z internautów.

Dzisiaj grzeje: 1. Włączyła się kamera alarmowa. Przypadkiem odkrył, co jego dziewczyna robi z psem, gdy go nie ma
2. Gessler baraszkuje z partnerem w łóżku, są bez ubrań. Pokazali zdjęcie, a fanów zatkało

Inni wskazują jednak na to, że Toruń, z którym latami mieszkał i urodził się astronom był w granicach królestwa Polskiego, a sam Kopernik określał się jako osoba będąca pod rozkazami polskiego króla.

- Toruń pamiętam był blisko granicy i nie pamiętałem po której stronie, cos mi się właśnie nie zgadzało z tym ze był niemiecki - komentuje użytkownik portalu wykop.pl

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda Hollywood stawia hotel w Warszawie. Wiemy gdzie i kiedy ruszy
  2. Pielęgniarka myślała, że nikt jej nie widzi. Mama chorej dziewczynki opowiedziała, co kobieta robi z jej dzieckiem
  3. W tragicznym wypadku straciła pamięć, nie wiedziała kim jest jej mąż. Jego reakcja rozrywa serce na pół
  4. Chylińskiej wystarczyły trzy słowa. Mistrzowską ripostę gwiazdy uczestnicy "Mam Talent" zapamiętają na długo
  5. 45-latka urodziła bliźniaki. Ojcem jest syn kobiety

źródło: Wykop

Następny artykuł